Příprava na miminko: výbavička – spaní a cestování

Výbavička. Jedna z prvních věcí pro miminko, co vás v těhotenství čeká. Je jedno, zda nakoupíte vše najednou, nebo se na miminko připravujete postupně. V dnešní době seženete vše potřebné snadno, navíc lze pořídit i spoustu věcí „nadstandard“. Pamatujte ale na to, že ať se rozhodnete pořídit cokoli, aby v tom bylo miminku dobře. A nepotlačovalo nic jeho přirozený vývoj. v této části se podíváme, co pořídit miminku na spaní a cestování.

Sladké sny

Výbavička pro spinkání. Postýlka, matrace, peřinka, monitor dechu, ložní prádlo. Kolik čeho pořídit a co opravdu využijete?

  • postýlka, matrace – Základ výbavy. Dítě potřebuje svůj prostor a klid. I v případě malého miminka je důležitá kvalitní matrace (odvětraná a poskytující dostatečnou polohu, miminka většinu dne prospí a tráví tedy v postýlce velkou část dne). Postýlka by měla být z přírodních materiálů a nátěr nezávadnými barvami vhodnými pro děti (děti zkoumají svět pusou a ožužlají opravdu vše). Pokud chcete praktikovat společné spaní, pak pořiďte buď velké manželské lůžko (aby všichni účastníci společného spaní měli dostatečný spací prostor) nebo k manželské posteli přišoupněte dětskou postýlku bez jedné bočnice. Nezapomínejte na to, že postýlka slouží ke spánku a ne k období hraní a bdění.

  • peřinka a polštář – V postýlce by prý nemělo být moc zbytečností. Minimálně první rok života dítěte. Plyšáci, polštář mohou zvýšit riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojenců, takový současný strašák všech novopečených maminek). Polštář pod hlavičkou není vhodný ani kvůli vývoji páteře (i když na tato témata najdete všude spoustu rozporuplných názorů). Žíža dostal polštář až po roce a ani ho nijak nechtěl, většinou si jej v noci odstrčil. S peřinkou je to podobné. Někdo ji nedoporučuje, jiní ano. Dost maminek přiznává, že jejich dítě se odkopává a stejně pod peřinkou nespí. Místo peřinky mají spací pytel, novorozeňata a menší miminka spí v zavinovačce.

    Když jsem čekala Žížu, pořídili jsme antialergickou peřinku a polštář, stejně tak zavinovačku. V zavinovačce už od porodnice moc být nechtěl, měl rád svůj prostor. Navzdory tomu se nikdy z pod peřinky neodkopal (nepočítám-li parné letní dny). Pokud tedy netušíte, jaké bude vaše miminko, pořiďte jak zavinovačku (a pokud bude dítě spokojené, později spací pytel) a i peřinku (nebo jen deku, pro letní miminka slabší deku, pro ty zimní teplejší). A podle povahy miminka pořiďte to, co bude dále třeba.

  • 3x ložní prádlo – Prostěradlo a povlečení na peřinku (později polštář). Osvědčilo se mi, mít je doma třikrát a to z prostého důvodu. Miminka často ublinkávají a může se stát, že povlečení ušpiní a než jedno stihnete vyprat a usušit, může být ušpiněné i to druhé. Měli jsme tři a nestalo se, že by k „nehodě“ došlo tolikrát, že by mi povlečení nestačilo. Pod hlavičku miminka určitě dejte plenku, aby jste při případném ublinkutí nemuseli měnit prostěradlo.

  • 2x ochrana matrace – Skvělé řešení v případě nehod dětí, které se učí spinkat bez plenky, ale i u těch malých. Občas se může stát, že plenka „nálož“ nepobere a vy nebudete muset řešit čištění matrace.

  • mantinel – Zde je volba na nás, zda jej chceme nebo ne. Mantinel je dobrý do postýlky pro miminka, která se už ve spánku vrtí, přetáčí a mohou mezi příčky postýlky vsunout  nožku či ruku a ublížit si tak. pro menší miminka je vhodné, aby měla kolem sebe zakrytý prostor a tedy pocit bezpečí. Žíža měl mantinel podél tří stran postýlky (dvě z toho byly beztak u zdi místnosti), jednu delší stranu měl celou odkrytou, mohl tedy pozorovat ruch kolem sebe (jakmile jej začal vnímat) a vy na něj navíc uvidíte lépe.

    Od chvíle, kdy se začne miminko otáčet za zvuky (stačí jen pootočení hlavičky), nezapomínejte střídat pravidelně strany postýlky, kde bude mít miminko hlavu (např. jeden den na straně postýlky kde je zeď, druhý den na protilehlé straně). Miminko se tak bude vždy otáčet do prostoru, kde není mantinel, ale pokaždé bude otáčet hlavičku na jinou stranu (doleva či doprava). Toto dělejte i s dětmi bez mantinelu, aby nemělo přetíženou jen jednu stranu páteře.

  • monitor dechu, chůvička – Dobří pomocníci, nikoli však nutní spolubydlící. Monitor dechu je výborný v tom, že „pohlídá“, jak vaše dítě dýchá a v případě, že se dítěti dech na chvíli zastaví vás ihned upozorní. Pokud spí dítě s vámi, prý se „napojí“ na váš dech a riziko SIDS se minimalizuje. U nás si monitor dechu své místo našel. Žíža spal více než my a pokud nebyl s námi v posteli (praktikovali jsme to tak půl na půl), dech mu hlídal monitor dechu. U nás v posteli monitor dechu nikdy nebyl.

    Pokud se tedy pro monitor dechu rozhodnete, určitě pořiďte ten, co se dává pod matraci v postýlce. Jsou i ve formě klipu na plenku, výhodou je snad jen to, že je přenosný, dech dítěte je ale hlídán ve spánku a to dítě spí v postýlce. Představte si jak spíte a máte na boku krabičku. Dopřejte svému miminku co největší pohodlí.

    Chůvička. Na tu my doma nedáme dopustit. Jsme zastánci toho nenechat dítě zbytečně plakat a být mu ihned nablízku, když má nějaký „problém“. Díky chůvičce jsme si s mužem mohli večer v klidu pustit televizi nebo si povídat a nemít neustále uši nastražené, zda malý nepláče. Skvělá byla také v létě na chatě, kdy jsme si mohli na zahradě péci buřty a věděli jsme, že malý sladce spí a nic mu nechybí. Zda se rozhodnete pro video nebo pouze audio chůvičku, je opět na každém z nás. Za nás audio chůvička stačí, my vybírali tu, která měla veliký dosah.

  • klín pod matraci – Klín jsme do základní výbavy nepořizovali, ale po doporučení naší dětské doktorky jsme jej pořídili. Bylo nám řečeno, že je dobré, když má miminko hlavičku trochu výš než zbytek těla. A to z prostého důvodu, aby se nezadusilo při ublinknutí (byť instinktivně v takovém případ dávají hlavičku stranou a pravděpodobnost je malá), ale také takto lépe odtéká rýma při případném nastydnutí a to i ve chvíli, kdy vy, jako rodiče o rýmě ještě nevíte. Dítě se tedy nezahlení nebo ne tolik.

    Nebyl nám doporučen přímo klín pod matraci, ale zvýšená poloha. Lze tedy podložit nohy jedné strany postýlky (cca 15cm), nebo dát pod matraci polštář (tak aby sklon byl 13-18°). My nakonec koupili klín (není to nijak závratná suma), protože podložená postýlka mne znervózňovala a s polštářem jsem měla obavy, zda je to podložené správně. Když byl Žíža nastydlý, tak jsem ještě pod klín dala polštář, abych sklon trochu zvýšila a rýma tak mohla lépe ven.

  • polohovací válečky – Miminko by mělo spát v poloze na zádech, na bříšku spánek není doporučován opět kvůli SIDS. Poloha na boku také není doporučována, miminko se z ní může převalit na bříško. Pokud chcete nechat miminko spinkat na boku, pořiďte si speciální polohovací válečky, které zabrání přetočení miminka na bříško (samozřejmě miminka, která se samo na bříško neumí přetočit, jakmile se to miminko naučí, není třeba mu bránit být v poloze, která mu vyhovuje). My polohovací válečky nepořizovali. Žíža spinkal na zádech, přes den jsme ho dávali často na bříško, aby mohl trénovat pasení koníčků (poloha na bříšku je pro miminka velmi důležitá a často se zanedbává), na boku ležel při kojení (nejčastěji jsme kojili v leže), takže i lehu na boku si užil dostatečně.

  • kolotoč nad postýlku – Od jisté chvíle je miminko zvědavé a kolotoč pro něj může být milým rozptýlením. Myslete však na správné umístění! Dítě na něj musí dobře vidět a nesmí za kolotočem zaklánět hlavičku!

Procházky a výlety

Jednoznačně nebudete tvrdnout celé dny doma. Budete muset s miminkem vyrazit ven, na nákup, k lékaři, na výlet. Pěšky nebo autem. Nač nezapomenout?
kočárek; výbavička

  • kočárek/šátek/nosítko – S dítětem musíme ven na čerstvý vzduch. Zda se rozhodneme pro kočárek, šátek nebo nosítko, to vše je opět a jen na nás (rodičích a těch, kdo s dítětem budou ven chodit). U každé varianty ale MUSÍME vybrat správně. Jak vybrat kočárek se můžete dozvědět třeba zde.

    S šátkem zkušenost nemám, nepořizovala jsem ho a Žíža nebyl moc nosící dítě, měl rád kočárek. Šátek chci teď zkusit jako doplněk ke kočárku (když budu potřebovat mít volné ruce kvůli Žížovi). Určitě se však NEBUDU učit úvazy dle návodů na internetu, ať už to bude jakýkoli návod. Zajdu si na nějaký kurz, nechám si poradit. Ono doma totiž sami na sobě nevidíte, zda máte miminko opravdu uvázané dobře, zda mu „neničíte“ páteř.

    Stejně tak s výběrem nosítka. Prosím, budete-li si pořizovat nosítko, tak opravdu dbejte na to, aby bylo ergonomické, načtěte si o tom vše, co půjde a nevybírejte bezhlavě na e-shopu bez znalostí a informací. A věřte, že dítě MUSÍ vždy být tváří k vám a NIKDY směrem od vás. Přece své děti milujete, tak jim (byť nevědomě) neubližujte

  • autosedačka – Pokud budete cestovat, autosedačku musíte prostě pořídit. Přes to vlak nejede. Autosedačka je tedy dnes téměř v každé rodině povinná položka ve výbavě. pro miminka jsou určena vajíčka, vybírejte pečlivě. Pamatujte hlavně na to, že pokud bude autosedačka „z druhé ruky“, měli byste mít jistotu toho, že nebyla bouraná. Bouraná sedačka má konstrukci narušenou a v případě nehody nemusí vaše dítě dostatečně ochránit. My jsme chtěli mít stoprocentní jistotu, proto jsme koupili autosedačku novou.

    Byť byla možnost koupit autosedačku k našemu kočárku (tedy značky stejné jako kočárek), rozhodli jsme se koupit autosedačku co nejbezpečnější (ach ty hodiny strávené nad různými crash testy, recenzemi a diskuzemi) a v tomto případě jsme nekoukali na cenu (musí přeci ochránit to nejcennější, co máme).

  • fusak, rukávník – pro miminka narozená v zimě určitě kupte hned do základní výbavy zimní fusak do kočárku (pro jarní a podzimní můžete pořídit slabší fusak nebo použít teplou deku do kočárku). Zimní fusak však dříve nebo později pořídíte . Rukávník je skvělý pomocník, hezky zahřeje ruce a vy nemusíte mít ani rukavice. Ovšem zimu bez něj přežijete určitě (nesmíte však zapomenout na rukavice 😉 )

  • taška ke kočárku/ přebalovací taška – Člověk potřebuje mít vše důležité po ruce i když je venku. k tomu slouží přebalovací tašky- Jsou dostatečně prostorné, aby se vám do nich vešla zásoba plenek, ubrousků, lahvička, dudlík, peněženka, mobil, klíče, kapesníky a kdo ví, co ještě. Pokud vám nevyhovuje vaše taška, která byla originálně koupená s kočárkem, nezoufejte. Na výběr jich je tolik, že si každá přijdeme na své.

  • zavinovačka do autosedačky nebo deka – v zimně je dobré pořídit do autosedačky teplou zavinovačku nebo fusak pro autosedačku či teplou deku. Mějte na paměti, že do autosedačky se dítě (ať jde o miminko, batole nebo školáka) nesmí dávat v zimní bundě nebo zimní kombinéze. Aby vám ale mimiko nezmrzlo, než jej z bytu do auta přenesete nebo než se auto vytopí, mějte jej pečlivě zabalené ve fusaku či zavinovačce, které jsou určené do autosedaček. Nebo je pořádně přikryjte teplou dekou. Jakmile bude v autě teplo, miminko rozbalte, ať se nepřehřeje. Jednu z těchto variant ale určitě pořiďte (s dětmi narozené do chladnějšího počasí pořiďte hned do základní výbavy).

  • potah na autosedačku – Potah seženete buď univerzální (chrání sedačku před zašpiněním). Letní potah nebo vložka do autosedačky autosedačku nejen chrání před znečištěním, navíc pomáhá sát pot, pokud cestujete v letních parných dnech. Potah má za úkol zvýšit komfort při cestování v létě. My osobně jsme zatím žádný nepořídili, ale při cestě k moři, kdy jsme uvízli v pravé poledne v koloně na dálnici jsem litovala, že potah nemáme. Žíža měl úplně propocená záda (jak moc by pomohl potah, netuším). Každopádně letos jej mám v plánu pořídit.