Příprava na miminko: výbavička – koupání, oblékání, hraní
Dnes si výbavičku opět trochu rozšíříme. Zaměříme se na to, co mít doma nachystané k oblékání novorozence, co bude třeba mít po ruce při přebalování a koupání, s čím si vlastně novorozená miminka hrají.
Oblečení
Tenhle seznam je opravdu ten základ, co je dobré mít nachystané. Věřte mi, že toho budete mít nakonec mnohem více, protože určitě od rodiny, kamarádů a známých dostanete spoustu věcí. Ať už nových, nebo nošených po jejich miminkách. Tenhle seznam oblečků pořiďte ve velikosti 56, klidně nějakou tu 62 (50 pokud čekáte dvojčata nebo pokud víte, že vaše miminko bude malé).
Nebojte se klidně pořídit i nějaký ten kousek z druhé ruky (ať už ze second-handu nebo od kamarádky). V tomto věku miminka nemají šanci oblečky zničit, takže jsou opravdu skoro jako nová. Jen mějte na paměti, že i když vám předá část výbavy vlastní sestra, o které víte, že není žádné čuňátko, o oblečení se poctivě starala a že měla vše pečlivě uložené doma v komoře, tak i tak musíte oblečení na příchod miminka připravit. A nestačí ho jen vyprat ve vámi vybraném nezávadném prášku. Pokud oblečení někde leží, mohou se v něm usadit plísně (bohužel i v té nejčistší domácnosti). Proto před praním dejte oblečení třeba na hodinku do octové vody (dávám poměr 1:1).
Poté jej normálně vyperte. Nebojte, nebude vůbec cítit octem a ocet navíc prádlo vydezinfikuje a změkčí. Já přidávám lžíci octa ke každému praní (tuhle octovou lázeň provádím i před každým praním všeho prádla – i povlečení, pokud se u někoho objeví kvasinková infekce, pak vždy vše žehlím). Každé nové oblečení pro miminko poctivě žehlím. Během šestinedělí žehlím úplně vše, co je určené pro miminko.
Prací prášek by měl být vhodný pro miminka (antialergenní) a nedoporučuje se používat aviváž. Na druhou stranu nemůžeme miminko držet neustále v naprosté čistotě a v antialegrenním prostředí, nežijeme v bublině a pak setkání s alergeny může mít pro miminko špatný vliv. Proto třeba svoje oblečení perte tak, jak jste zvyklí, ono když se vám miminko přitulí ke svetru vymáchaným v aviváži, tak se mu nic nestane 😉

Obecný seznam:
-
10x body/košilka (dlouhý/krátký rukáv) – dle ročního období, kdy se miminko narodí. Dlouhý rukáv mít ale připravený vždy. Košilka je pro novorozence lepší, nepřetahuje se přes hlavičku (která je po porodu citlivá), ale zavazuje se na ramínku. Také se vyrábějí „zavinovací bodýčka“, které také nepřetahujete přes hlavičku. To jen takový můj malý tip 😉
-
6x dupačky/polodupačky – pro malá miminka jsou nejlepší. Takové ty džíny jsou sice parádní a stylové, ale jsou dost tuhé a není to pro miminko pohodlné. Pokud chcete mít miminko vystylované, tak proč ne. U dupaček je dobré, pokud jsou rozepínací v rozkroku, můžete miminko přebalit a nemusíte jej složitě svlékat a oblékat.
-
4x overal na spaní – miminko může klidně přes noc spát v bodýčku a dupačkách, ale overal je pohodlnější. Navíc už od narození naučíte miminko, že se chodí spinkat v jiném oblečení, než se tráví den. Zavedete tedy tak příjemný rituál spojený s odchodem do postýlky
-
3x svetříky/mikiny
-
2x látkové/pletené botičky – podle ročního období.
-
2x látkové rukavičky – během šestinedělí se miminkům nemají stříhat nehtíky. Rukavičky tedy brání tomu, aby se miminko škráblo. Dávat můžete a nemusíte.
-
2x čepička – miminka se potřebují zahřát. Hlavně ta čerstvě narozená. Proto je vhodné chodit ven s čepičkou, i když je venku celkem teplo.
-
4x ponožky
Pro zimní miminka navíc:
-
1x zimní kombinéza
-
2x teplejší mikiny/svetříky/kabátky
-
1x teplá zimní čepice a rukavice
Koupání a přebalování
přebalovací pult – není nutný. Od chvíle, kdy se vám dítě začne pohybovat, můžete dítě přebalovat na posteli či na zemi. Do té doby lze zařídit „přebalovací koutek“ na komodě, pračce nebo pracovním stole.
- přebalovací podložka – jednorázové jsou skvělé do porodnice, nebo na cesty, měkká omyvatelná na doma. Na cesty si také můžete pořídit takovou. která nezabírá moc místa a je pratelná
-
vanička nebo kyblík – dle vašich preferencí
-
lehátko do vaničky – dobrý pomocník, máte volné ruce a miminko se nepotopí.
- teploměr do vody
-
4x žínky – je dobré mít barevně odlišené, kterou žínkou budete mít obličej a hlavičku a kterou tělíčko či zadeček
-
10 ks čtvercových plen – i když nebudete látkové pleny používat, pár čtvercových využijete. Pod hlavičku, otírání pusinky, ochrana proti sluníčku. Využití je veliké
-
pleny – jednorázové plenky – počítejte se spotřebou zhruba 8-10ks na den. Pořiďte balík plen pro novorozence (velikosti různých značek se drobně liší, koukejte na uvedená kila, do porodnice se hodí plenky 3-6 kg, pro menší 2-5 apod.); látkové plenky – pořídit si látkovou výbavu je na počátku finančně náročnější, ale vyplatí se. Zvláště plánujete-li více než jednoho potomka. Cena látkových plenek se odvíjí také od toho, jaké plenky si zvolíte, zda budete balit pouze do čtverců, zda nakoupíte látkové plenky „vše v jednom“, kalhotkové nebo zda si „namícháte“ různé druhy. Na výběr je toho dnes opravdu hodně, značek i typů. Jak si sestavit plenkovou výbavu se můžete podívat zde, zde a nebo zde.
-
koš na pleny – nejlépe s víkem, aby vám zašpiněné pleny po bytě moc „nevoněly“.
-
2x plenkové osušky
-
osuška s kapuckou
Hrajeme si
-
hrací deka – hrací deky jsou skvělé, položíte je na zem, dítě na ně, deky jsou barevné a pro děti zajímavé (hlavně při poloze na bříšku). Dítě leží na pevném (a přitom pohodlném) podkladu a může libovolně „trénovat“ psychomotorický vývoj. Nemusíte se bát, že někam spadne.
-
hrazdička – je dobrý společník, pokud miminko leží na zádech, ale pozor, dávejte ji nad dítě tak, aby na hračky na hrazdičce dobře vidělo, mohlo se jich dotknout, ale nezaklánělo hlavičku! Pokud dáte miminko na bříško, aby trénovalo pasení koníčků, dejte hrazdičku pryč, aby nemělo miminko tendenci se za hračkami nad sebou otáčet nebo zaklánět trup i hlavičku, to není pro vývoj jeho páteře vůbec ideální. Pokud je dítě na dece na bříšku, snažte se, ať není kolem veliký ruch. Vypněte televizi a zařiďte, ať kolem „nepobíhá“ moc lidí. Děti jsou zvědavé a otačí se a zaklání se za všemi vzruchy. Trénování pasení koníčků je pro menší děti nejlepší na posteli, kdy si k posteli kleknete a můžete vidět dětem z očí do očí, dítě pak hlavičku a trup zbytečně nezaklání. Nebo si k němu lehněte na zem.
-
úchopové hračky, kousátka, chrastítka – vybírejte dle vhodnosti věku. Hračky děti motivují k pozorování a pohybu.
My sice vše doma už měli po Žížovi, přesto mne přepadla „hnízdící mánie“, prostě jsem musela pořídit něco jen pro to naše druhé miminko. A protože to vypadá na holčičku, musela jsem doplnit nějaké ty dívčí kousky. Moc jsem chtěla vyzkoušet osušky/zavinovačky Swaddler od Lodgeru a už se nemohu dočkat, až je použiji v praxi. Nejradši bych se do nich zabalila sama. A taky nějaký ten holčičí kousek oblečení jsem pořídila, to je jasné!