S bříškem v autě
Tohle téma není nijak příjemné a moc se mi do něj popravdě nechce. Ale je velmi důležité. A zaráží mne, jak málo těhotných z mého okolí o něm vůbec ví. Ale třeba se pletu.Když jsem čekala Žížu, dojížděla jsem 40 km do práce a pak zase 40 km zpátky. Vesele jsem si řídila auto a jak mi postupně rostlo břicho, začala jsem pociťovat, jak mi začíná být bezpečnostní pás nepříjemný. Že tak trochu škrtí a tlačí na bříško. Tenkrát jsem tomu nevěnovala pozornost.
Nějak mne nenapadlo, že by toto mohl být problém. Problém z hlediska bezpečnosti mého nenarozeného miminka. Co se ale stane, pokud jen prudce zabrzdíte? Škubne to s vámi, bezpečnostní pás se zasekne (od toho v tom autě je, že) a zařízne se nepříjemně do vašeho těla. Pokud jste ale těhotná, pás vyvine tlak na vaše břicho a tedy i na vaše miminko.
Začala jsem se pídit po detailech, na youtube našla spoustu videí a crash testů. Rozhodla jsem se udělat něco pro to, abych případnému nebezpečí pro naše mimčo předešla.
Tohle těhotenství prožívám naprosto jinak, než to první. Hlavně musím ležet a odpočívat, jsem proto doma a do práce denně nedojíždím. Dojíždím ale pravidelně ke svému lékaři, kterého mám až v Praze. Je jedno, jak často člověk cestuje, náhoda je blbec a stačí, aby přes cestu přeběhla kočka, když jedete jen za roh na nákup, a pro vaše miminko to může být závažný problém.
Na internetu najdete spoustu rad odborníků, jak se má správně těhotná žena poutat. Ovšem pás může vždycky sklouznout zpět přes bříško. Proto jsem se rozhodla pořídit si bezpečnostní pás pro těhotné. Nejde o nic víc, než o takový polštářek, který připnete k sedačce a který má na sobě sponu, kterou chytnete bezpečnostní pás a tím jej stáhnete mezi nohy.
Já si pořídila konkrétně bezpečnostní pás pro těhotné SCAMP. Lze jej použít v autech se systémem ISOFIX či bez něj. Pokud nemáte vůz se systémem ISOFIX, přichytnete „podsedák“ k sedačce jednoduše nastavitelným popruhem, který pevně utáhnete. Pokud máte systém ISOFIX, „podsedák“ zacvaknete očkami. Při první instalaci do auta se poté na podsedák usadíte, připoutáte se bezpečnostním pásem, pak na něj připnete sponou a je to! Při vystupování již nemusíte připnutou část z pásu odepínat, pouze jej odcvaknete pomocí trojzubé spony. Při příští jízdě už jen trojzubou sponu zasvaknete zpět, poupravíte si bezpečnostní pás a můžete vyrazit. Výhodou tohoto sedáku je, že si můžete pomocí popruhu u trojzubé spony nastavit délku. Bezpečostní pás pro těhotné je tedy přizpůsobivý dle fyzických dispozic. Jeho bezpečnost dokazuje i splnění přísných testů institutu TÜVRheinland®. Pás lze použít již od prvního trimestru.
Pohodlně se usaďte
Už jsem na pár cestách s tímto bezpečnostním pásem pro těhotné byla a musím jej opravdu pochválit. Nikde přes břicho mne pás netlačí, sedí se s ním velmi příjemně. Spona připnutá k bezpečnostnímu pásu je mezi nohama a je na úrovni stydké kosti, takže nemá šanci zatlačit na bříško. Víc vám zatím jako uživatelka říci nemůžu a doufám, že ani nebudu mít nikdy příležitost.
Cena se pohybuje od 1000 Kč do 1500 Kč. Dle mého úsudku ta cena není nijak závratná, když vezmu v potaz, co jsme my těhotné ženy dát za trochu pohodlí (například kojící polštáře, aby se nám s bříškem dobře spalo a podobně). A rozhodně v tomto případě nejde jen o naše pohodlí, ale i o naše bezpečí. A především o bezpečí těch našich nejmenších.