Posviťme si na práci
Za celý svůj život jsem už měla několik pracovních koutků. Od psacího stolu svých školních a studijních let, po svůj šicí pseudokoutek.Trvalo mi dlouho, než jsem si své pracovní místo „vydupala“ a i tak se o něj musím dělit s mužem. Víc stolů se nám do bytu prostě nevejde. Naštěstí se umíme dohodnout a málo kdy chceme oba dva pracovat ve stejnou chvíli. Zatím se o toto místo nehádáme.
Důležitým krokem při navrhování bylo rozmístění poliček atd, abychom měli to nejdůležitější po ruce, ale největší prioritu mělo rozhodování o osvětlení. Oba většinou tvoříme po večerech a i po nocích, protože přes den to s Žížou moc nejde. Mně bere látky a nůžky, krejčovskou křídou kreslí po své tabuli. Manžel zase nejčastěji pracuje se skalpelem, pájkou nebo ředidlem. To opravdu nejsou vůbec vhodné propriety pro dítě. Takže vybrat lampu, žárovku a rozhodnout o umístění osvětlení bylo velké rozhodování.
Tvoříme oba už dlouho a tak máme jisté zkušenosti, jak by to asi mělo být, ale přesto jsme se rozhodli si o tom něco zjistit.
Pracovní koutek máme v obýváku, takže když se po tom, co Žíža usne, pustím do práce, většinou je se mnou v místnosti i manžel. Někdy maluje, někdy kouká na film, pustí si počítač nebo dělá něco, při čem nemusí sedět u pracovního stolu. Je tedy se mnou v jedné místnosti a svítíme nejen centrálním osvětlením (lustr), ale dost často máme i rozsvícené dekorativní osvětlení. V místnosti je tedy celkem světlo, které zdánlivě nevnímám, ale je velmi důležité. Jakmile jde muž spát a světla (mimo mých pracovních) pozhasíná. A stane se to, že má světla, byť mi svítí přímo na mou práci, začnou házet stíny. A pokud si odskočím z místnosti, můj zrak, který se soustředí na pracovní plochu, se ocitne v šeru a musí na to reagovat. Není to nic příjemného. Navíc pokud si svítím jen na pracovní plochu, cítím se dříve unavená.
Zjistila jsem, že mým očím je příjemnější jemně nažloutlé světlo. To se cítím celkově tak nějak více v pohodě. Nevydržím však u práce tak dlouho, unavuje mne to. Pokud mám ale pracovní plochu osvětlenou barvou „denní světlo“, dokážu pracovat déle, aniž bych měla pocit unavených očí. Je to tím, že žluté světlo odpovídá barvě svíčky. Nažloutlý odstín pak odpovídá východu či západu slunce. Bílý odstín osvětlení odpovídá dennímu světlu. Namodralý odstín je stejný jako jasné polední světlo. Je tedy zřejmé, že nažloutlé až žluté odstíny nám jsou sice příjemné, ale máme v sobě již zakódované, že se blíží západ slunce a poté rozsvícení umělého osvětlení (dříve svíčky) a naše oči se přirozeně začínají cítit unaveně. Pro práci je tedy vhodné denní osvětlení (chladně bílé až namodralé odstíny), při tomto osvětlení se nejen tak rychle unaví náš zrak, ale dokážeme se i více soustředit.
Přímé osvětlení pracovní plochy by mělo být umístěné tak, aby jste si na práci nestínili. Tzn., pokud jste pravák, měli byste mít lampu vlevo, leváci pak napravo. To jak je lampa vysoko je také hodně důležité, lampa by vás neměla totiž v žádném případě oslňovat, měla by tedy být nad úrovní vašich očí, měla by mít neprůsvitné stínidlo a světelný zdroj (žárovka atd.) by z lampy neměla přečnívat. Ideální úhel dopadu světla je 60 až 70 stupňů. U pracovního stolu většinou děláme různé činnosti, čteme, píšeme, pracujeme na počítači, tvoříme. Každá tato činnost potřebuje jinou sílu osvětlení, proto naprosto nejlepším řešením je lampa, u které lze měnit intenzitu svícení. Pokud ale u pracovního stolu provádíte jen jednu činnost, je dobré zvolit vhodnou sílu osvětlení pro tuto činnost. Používáme-li u pracovního stolu počítač, mělo by být vybráno světlo, které se neodráží od obrazovky a nezatěžuje oči víc, než je nutné. Mně na šití svítí vestavěné světlo v šicím stroji, to ale není jediná činnost, kterou při šití dělám. Kreslím střihy, stříhám látku, špendlím, stehuji, vyšívám, aplikuji kovovou galanterii a spoustu jiných činností. Vyhovuje mi nejvíce svítit si jak z levé, tak z pravé strany.
Správný výběr osvětlení je základ
Pokud pracujete u stolu a provádíte více činností, je dobré mít polohovací lampu, tedy lampu s klouby nebo pohyblivým „krkem“, když je potřeba si na něco „víc posvítit“ a světelný zdroj přiblížit nebo jen „přesunout“ dopad světla. Takováto lampa naprosto vyhovovala manželovi a jeho modelařině. Jednu doma sice máme, tu mám ale už od svých školních let, stále slouží skvěle. Ale věk se už na ní podepsal a je potřeba poohlédnout se po nové. Zatím mám pět favoritů a nevím, jaká stolní lampa na pracovní stůl bude nejlepší. Neumíme se zatím rozhodnout.
Pokud také zvažujete zařídit si pracovní místo, ať už pro vaše hobby či pro práci, kterou budete vykonávat celý den, určitě nepodceňujte dobré osvětlení. Nejen že se pak budete cítit méně unavení, ale budete i výkonnější. Jestliže pracujete především přes den, umístěte si pracovní místo co nejblíže k oknu, ať vám na pracovní plochu dopadá denní světlo. Snažte se opět, ať sem dopadá z opačné strany, než kterou rukou pracujete. Levákům zprava, pravákům zleva. Ideálně aby světlo dopadalo zpříma, pokud to dispozice místnosti dovoluje.