Dokonalá matka

05 (2)

zdroj obrázku: internet

Opožděně ke Dni matek, malý článek o dokonalé matce.
Určitě jste už o ní slyšeli. Jde o druh ženy, která porodila dítě a i přes tento fakt zvládá vše, jako dřív, ne-li lépe a ještě k tomu zvládá péči o dítě. Bezchybně.V padesátých letech minulého století byl tento pojem definován v USA. Pod název „dokonalá matka“ byla nenápadně přidružena i množina jménem „dokonalá manželka“ (paradoxně množina „dokonalá manželka“ může existovat samostatně, množina „dokonalá matka“ nikdy nemůže být množinou sama o sobě, vždy musí obsahovat „dokonalou manželku“, bez této se jedná jen o matku).
Dokonalá matka je dokonalá ve všech svých činnostech a povinnostech. Dokonalá matka zvládá mít dítě vždy nakrmené, přebalené, vyspalé, veselé, hodné, dokonalá matka při tom zvládne mít naklizeno, navařeno, zvládá se věnovat návštěvě, servírovat jí právě upečený koláč, při tom rozdávat zářivý úsměv manželovi, zároveň je sama odpočatá, vypadá svěže, upraveně, je sexy a večer v ložnici ještě zvládne „posloužit“ manželovi.
Jistě jsme všichni o dokonalé matce slyšeli. Jistě všechny, nás matky, tato „dokonalá matka“ dokáže rozhodit. Poznámky okolí totiž vždy jednoznačně dokazují, že v našem případě se o „dokonalou matku“ nejedná.
Ještě do nedávna jsem si myslela, že je „dokonalá matka“ výmyslem nějakého bláznivého spisovatele, či snad že se jedná o jistou formu robota, který nám měl pomoci v domácnosti, ale nakonec se výzkum nepovedl nebo jeho výroba byla velmi finančně náročná a proto byl koncept zavržen. Věřila jsem větě velké části matek, co znám, že „dokonalá matka“ neexistuje. Že je to jen mýtus, který si snad jednou vymysleli muži (ještě druh zaostalý z minulých století), aby své protějšky vybičovaly k více a více činnostem.
Nyní vím, že „dokonalá matka“ není žádná sci-fi knížka, kterou koupíte za pár ušmudlaných peněz v knihkupectví. „Dokonalá matka“ existuje!
„Dokonalá matka“ není otrok vlastních dětí ani vlastního muže. „Dokonalá matka“ nemá doma neustále naklizeno a vždy teplou večeři v troubě. „Dokonalá matka“ totiž ví, že dokonalost není v nažehlených dečkách, dokonalém vzhledu a dětech, které spořádaně recitují básně s úsměvem na rtu. „Dokonalá matka“ je žena, která si dokáže poradit, umí zaimprovizovat a hlavně ví, v čem může slevit. „Dokonalá matka“ nehraje světu divadýlko o dokonalé rodině. Nemusí. „Dokonalá matka“ má dokonalou rodinu. Rodinu, ve které má každý svou duši. Domov, ve kterém to žije. Muže v kterém má oporu (muž není v nové definici „dokonalé matky“ důležitým bodem, v moderní době již není k „dokonalé matce“ přidružena i množina „dokonalá manželka“). „Dokonalá matka“ není někdo, kdo se stará o chod domácnosti, „dokonalá matka“ chod domácnosti manažeruje. „Dokonalá matka“ umí hodit nohy na stůl a chvíli si vydechnout.
Základem dokonalé matky není to, kolik toho za den stihne či jak u toho vypadá (věřte mi, zkoušela jsem vysávat v lodičkách a úzké sukni, ale zabralo mi to 3x více času). Základem „dokonalé matky“ je to, umět se správnou měrou věnovat dětem, třeba na úkor vytření podlahy. „Dokonalá matka“ nezapomíná na svou roli manželky, byť nemůže být již manželkou naplno. To dělá dokonalou matku dokonalou matkou. Najít správnou rovnováhu mezi všemi těmi bláznivými povinnostmi a starostmi. „Dokonalá matka“ především miluje a rozdává radost, ale i vychovává. Dokonalá matka nesoutěží v soutěži Missis uklizená domácnost, Manželka roku ani Nejlepší matka tisíciletí.
Nestresujme se tedy maličkostmi, ani pohledy či komentáři jiných. „Dokonalá matka“ existuje. Jen je třeba vědět, že ne všechny existující definice popisují reálnou skutečnost. A nezapomínejte. I přes to, když se jednou ráno nestihnete dokonale učesat či nalíčit, pro vaše dítě/děti jste ta nejkrásnější na světě a vypadáte dobře i v teplácích.
Všem dokonalým matkám
razítko

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email

Líbilo? Pak děkuji za sdílení 🙂