Jak na zavinovačku do autosedačky, pěkně krok za krokem…

Tento článek je věnován všem maminkám, které chtějí svým ratolestem ušít zavinovačku do autosedačky.Když jsem svou zavinovačku šila, byla jsem na to celá natěšená, takže mne nějak nenapadlo jednotlivé kroky fotit. Což se mi nevyplatilo. Po několika dotazech na návod, jsem přemýšlela, jak jej zrealizovat. Nová zavinovačka se mi nechtěla šít jen kvůli focení. Tak jsem se rozhodla postup nakreslit. Nejsem ale žádná kreslířka, tahle oblast mi nikdy nešla, tak buďte prosím shovívavé, dámy… 🙂
Střih a rady mi poskytla kamarádka, která stejnou šila pro svou dcerku. Zavinovačku jsem šila z flísu. Je příjemný, teplý a hlavně se po ustřihnutí nemusí zapošívat, takže nám ušetří spoustu práce a drahocenného času. Kamarádka dávala vatelín do spodní části zavinovačky i do křídel, ale dle jejího názoru (ze zkušeností v zimě) je to až moc. Miminko je zavinuté a má na sobě naráz 6 vrstev flísu a 3 vrstvy vatelínu, ze spod má autosedačku, odkud zima nejde. Já tedy dala vatelín jen do spodní části zavinovačky. Budeme ji používat jen v autosedačce, kterou vždy přeneseme jen do auta a z auta, nebudeme ji používat ke kočárku, takže to bohatě postačí. Pokud byste ale chtěly s mimčem nějak víc courat na mrazu, určitě není nad to, dát vatelín i do křídel.
Pro ty, které mají sedačku s 3bodovým bezpečnostním pásem končí postup u bodu 7. Ty s 5bodovým bezpečnostním pásem se musí poprat ještě s body 8 a 9.

1. Střih.
Zde je nakreslen střih tak, jak mi jej poslala kamarádka. Jsou zde i rozměry, které odpovídají autosedačce – vajíčku. Velikost je ale samozřejmě na nás, kam budeme zavinovačku šít.
Na doporučení kamarádky je lepší křídla zavinovačky trochu sestříhnout, prý pak nemám mimčo tolik látky u hlavičky (na obrázku zvýrazněno červeně).zavinovačka návod (2)2. Poté co stříhneme látku (já z důvodu úspory materiálu střihla zvlášť tělo zavinovačky a zvlášť křídla, ale určitě můžete střihnout v kuse), ji dáme lícem k sobě. Kde bude třeba vatelín, přiložíme i vatelín.3. Poté prošijeme (na obrázku ukázáno kde červenou přerušovanou čarou). Na těle necháme 2 otvory pro křídla, v křídlech necháme nesešité strany, které se vloží do těla. Pokud střihneme v kuse je jedno, kde necháme volný otvor (min 20-30cm), nejlépe tam, kde není vatelín.4. Obrátíme na líc otvorem, získáme tak tělo a křídla lícovými stranami ven.5. Z těla nám nyní z otvorů kouká neprošitá látka. Tu otočíme do otvoru, aby tělo dostalo rovný tvar, poté do otvorů vložíme křídla (1-2cm).
Pokud jsme střihly z jednoho kusu, tento krok přeskočíme.6. Prošijeme, nyní máme ze zavinovačky jeden díl. Pokud jsme střihly z jednoho kusu, máme nyní zavinovačku také lícem ven, zašijeme otvor.7. Aby se nám vatelín a samotný flís při budoucím používání „nehnul“, prošijeme zavinovačku kolem dokola v cca 1cm vzdálenosti od okraje ( na obrázku červená přerušovaná čára). V kulatině, která bude pod hlavičkou uděláme větší odstup, pokud budeme chtít mít zavinovačku stahovatelnou na gumu (v obrázku označeno místo pro protažení gumy). Pokud nechceme stahovatelnou zavinovačku, prošijeme kulatinu také v cca 1cm vzdálenosti.
Pokud máme autosedačku s 3bodovým bezpečnostním pásem, můžete udělat do zavinovačky prostřihy (dle obrázku, nejdříve si ale změřte, kde přesně pásy v autosedačce jsou!), které než střihneme, tak nejprve kolem obšijeme, aby se nám pak  látka nehnula. Hotovo!8. Toto je „moje“ improvizující řešení, kdy jsem ušila zavinovačku na 3bodový zabezpečovací pás, ale pak jsem si objednala sedačku a zjistila, že máme 5bodový bezpečnostní pás. Musela jsem zavinovačku střihnout v místech na obrázku uvedených červeně přerušovaně.9. Poté jsem musela všít klopy na suché zipy. Ze zadní části jsou klopy kvůli suchému zipu, aby se zavinovačka „spojila“ zpět k sobě, z vnitřní strany jsou, aby zamaskovaly průstřihy a aby zavinovačka vypadala celistvěji. Místa, kam jsem aplikovala klopy, jsou v obrázku nakreslena červeně. Hotovo!Na internetu jsem našla elegantnější řešení pro 5bodový bezpečnostní pás, je sice anglicky, ale je to jasné i nafocených obrázků… Myslím, že vám tento návod bude platnější než ten můj… Odkaz je zde.
Níže jsem nafotila svoji variantu.

Klopa kryjící průstřih, zapnutá

Klopa kryjící průstřih, rozepnutá

Klopa kryjící průstřih, zapnutá

Klopa se suchým zipem, zapnutá

Klopa se sucým zipem, rozepnutá

Klopa se suchým zipem, rozepnutá

Po rozepnutí suchého zipu se křídlo téměř oddělí od těla, díky tomu lze protáhnout pás 5ti bodového bezpečnostního pásu. Po protáhnutí pásu se vše opět zapne.

Zavinovačka připravena v autosedačce

razítko
#DIY