Quietbook pro Elenu

quiet book

Quietbook neboli tišící knížka. Prý proto, že se do ní dítě zabere a je potichu.

Ušila jsem první quietbook

Pro dcerku kamarádky. Pár nocí jsem nad knížkou strávila a moc mne to bavilo. To, jak se z mých naivních nákresů (dá-li se to tak nazvat) stává něco, co odpovídá (na rozdíl od nákresu) mým představám, to jak se každým večerem stávalo z různobarevných kousků něco, co začalo dávat nějaký tvar. Občas mi to šití přijde jako naprosté kouzlo.

Když bylo hotovo, náš malý se jal role testera a hle! Název asi opravdu odpovídá. Quietbook ho zaujal. Sedel uprostřed obýváku a vše řádně zkoumal. Ještě nemá rozvinutou jemnou motoriku na tolik, aby uměl zavázat tkaničky a rozepnout zip. Ale líbilo se mnu to. Osahával textury, hrál si s korálky a při odtažení záclonky nadšeně ukazoval na kočku a sluníčko a šťastně při tom syčel své sí-sí (rozumněj „svítí“).

Další šichta

Teď mne čeká ještě jedna šichta, do Vánoc musím stihnout ještě jednu knížku, právě pro naše čertidlo. Tentokrát se budu soustředit na klučičí motivy, takže autíčka a fotbal budou u nás nyní tématem dne. Snad to do Ježíška stihnu (věci pro sebe a svou rodinu více odkládám než pro přátele a známé).

Nu a tady vám představuji jednotlivé stránky z knížky.

Na úvodní fotografii je přední strana knížky s vyšitým  jménem majitelky. Dále „bota“ na které se trénuje provlékání tkaničky otvorem a zavazování, bota je z flísu, otvory na tkaničku udělány nýtovacími kleštěmi. Dále je tu počítadlo z korálků. Korálky jsou navlečeny na vyšívací lesklé bavlnce, přišito k látce a steh zamaskován šikmým proužkem, který znázorňuje rám počítadla.

12 (1)Balónky

Zde si dítě trénuje přiřazování dle barev a tvarů. Balónky jsou připínány na cvoček.
Látku pod cvočky jsem vyztužila dvěma vrstvami nažehlovací výstuže, aby se cvočky tak snadno nevytrhly z látky.
Balónky jsem ušila z flísu a vyplnila polštářovou výplní (kupuju v Ikee ten nejlevnější polštář, který rozpářu a jeho výplň používám ke všemu možnému).

Kukuřice

12 (5)Zde se dítko učí rozepínat a zapínat zip.
Kukuřice je celá z flísu, „vlasy“ jsou z pletací příze. Tělo kukuřice je vycpané polštářovou výztuží a prošité vyšívací bavlnkou tak, aby vznikl dojem zrn. Obal kukuřičného klasu je také prošit vyšívací bavlnkou, aby byl obal oživen a vzbudil dojem „žilkování“.

12 (4)Co se skrývá za záclonkou?

Jednoduše našitý motiv kočky, sluníčka a mráčku na bílou látku, olemováno šikmým proužkem. Přes „okno“ natažena stužka, na kterou jsem navlékla „závěs“. Konce „garnýže“ zdobí barevné knoflíky.

Učeš holčičku

12 (2)Asi nejjednodušší stránka.
Z flísu vyrobená hlavička, oči a pusinka vyšity bavlnkou. Vlásky z pletací příze. Stačí již jen přidat mašličku a učesat co nás napadne. Pod hlavou je kapsička, kam se dá uložit nespočet mašliček, gumiček, sponek.

 


12 (3)Uprav šaty

Uvaž mašli na slavnostních šatech a upravit tyl na sukni, aby nebyl pomuchlaný.
„Spodničku“ šatů a korzet jsem ušila z flísu, korzet vyztužila polštářovou výplní, aby získal tvar těla.

Přesně krok za krokem to tu napsat nejde, každý si v tom musí udělat vlastní systém. Co použít na jednotlivé stránky, jsem napsala, teď už jen, jak knížku dát „dohromady“.12 (6)

Jak dát dohromady quietbook

Stránky z tenčích látek jsou vyztuženy nažehlovací výztuží. Při sešívání dvou stran stránek jsem postupovala stejně, jako při šití oboustranné rychlozavinovačky. Do stránek jsem poté udělala dírky v místech, kde jsem chtěla mít vazbu a poté s použitím nýtovacích kleští udělala otvory pro kroužky. Použila jsem kroužky na klíče a jimi stránky k sobě svázala. Díky tomu se mohou přidávat další a další stránky a také stránky obměňovat, když už nějaké začnou dítě nudit (ovšem musíte ty další stránky zase ušít).
 
No a konečně si můžu své projekty „značkovat“ vlastní etiketou. Od této chvíle je tedy jasné, co je mé dílo. Doufám, že si tímto podpisem budu dělat jen dobrou reklamu a ne ostudu.
 
A  teď dost již psaní a šup zase zpět do práce, tenhle rok je ve znamení handmade dárků, tak ať to do Vánoc vše stihnu.
Hodně kreativních nápadů a chuti do tvorby vám přeje

Moje quietbooky