Kuldīga

Kuldīga je menší městečko ležící na řece Venta, kde se zároveň nachází nejširší vodopád v Evropě. Na výšku to není žádný dlouhán, na některých místech dosahuje maximálně 2 metrů, ale šířka 100-110 metrů to bohatě vynahrazuje :).

Aniž bychom to plánovali, do městečka jsme dorazili v období festivalu, všude byly stánky a spousta lidí. Mezi vystavovaným zbožím nechyběly tradiční sýry, med, handmade výrobky a spousta dobrot. Centrum městečka mělo příjemnou atmosféru, většina domků byla opravená (což rozhodně není ani v centru větších měst a městeček pravidlem) a všude bylo čisto, park a trávníky upravené. Při našem proplétáním se mezi stánky za vytouženými vodopády jsem neodolala a u jednoho stánku si koupila lotyšský nápoj Kvass. Už dlouho jsem po něm pokukovala v Rize, ale neměla jsem odvahu si ho koupit. Kvass se vyrábí z chlebových kůrek žitného, nasládlého chleba, který má v Lotyšsku majoritní zastoupení. První lok byl velmi zajímavý, nevěděla jsem ani jestli mi to chutná nebo ne…něco mezi kofolou a pivem. Další lok byl už ale lepší, a tak jsem to s chutí celé, během chvilky vyžunkla.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kvass

To už jsme byli u vodopádů. Zahrávali jsme si s myšlenkou celý vodopád přebrodit, jako to dělala dobrá desítka jiných návštěvníků, ale nakonec jsme od toho upustili. Cestou zpět k autu jsem přemýšlela, že bych si dala ještě jeden Kvass, ale čekala nás ještě dlouhá cesta a nemůžeme kvůli mě stavět každých sto metrů, že :).

Kostel v Kuldīze

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vodárna

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I takový pohled má své kouzlo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kuldīga : hlavní náměstí

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ventas rumba (Venta vodopád)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pohled na město od vodopádu

razítko2