Quiet book

quiet book

Quiet book neboli tišící knížka. Prý proto, že se do ní dítě zabere a je potichu.

Ušila jsem první

Pro dcerku kamarádky. Když posčítám ty probdělé noci, kdy jsem quiet book tvořila, zabralo mi to asi tak 24 hodin práce. A moc mne to bavilo. To, jak se z mých naivních nákresů (dá-li se to tak nazvat) stává něco, co odpovídá (na rozdíl od nákresu) mým představám, to jak se každým večerem stávalo z různobarevných kousků něco, co začalo dávat nějaký tvar. Občas mi to šití přijde jako naprosté kouzlo.

Když bylo hotovo, náš malý se jal role testera a hle! Název asi opravdu odpovídá. Quiet book ho zaujal. Sedel uprostřed obýváku a vše řádně zkoumal. Ještě nemá rozvinutou jemnou motoriku na tolik, aby uměl zavázat tkaničky a rozepnout zip. Ale líbilo se mnu to. Osahával textury, hrál si s korálky a při odtažení záclonky nadšeně ukazoval na kočku a sluníčko a šťastně při tom syčel své sí-sí (rozumněj „svítí“).

Další šichta

Teď mne čeká ještě jedna šichta, do Vánoc musím stihnout ještě jednu knížku, právě pro naše čertidlo. Tentokrát se budu soustředit na klučičí motivy, takže autíčka a fotbal budou u nás nyní tématem dne. Snad to do Ježíška stihnu (věci pro sebe a svou rodinu více odkládám než pro přátele a známé).

Nu a tady vám představuji jednotlivé stránky z knížky.

Na úvodní fotografii je přední strana knížky s vyšitým  jménem majitelky. Dále „bota“ na které se trénuje provlékání tkaničky otvorem a zavazování, bota je z flísu, otvory na tkaničku udělány nýtovacími kleštěmi. Dále je tu počítadlo z korálků. Korálky jsou navlečeny na vyšívací lesklé bavlnce, přišito k látce a steh zamaskován šikmým proužkem, který znázorňuje rám počítadla.

12 (1)Balónky

Zde si dítě trénuje přiřazování dle barev a tvarů. Balónky jsou připínány na cvoček.
Látka pod cvočky je vyztužena dvěma vrstvami nažehlovací výstuže, aby se cvočky tak snadno nevytrhly z látky.
Balónky jsou ušity z flísu a vyplněné polštářovou výplní (kupuju v Ikee ten nejlevnější polštář, který rozpářu a jeho výplň používám ke všemu možnému).

Kukuřice

12 (5)Zde se dítko učí rozepínat a zapínat zip.
Kukuřice je celá z flísu, „vlasy“ jsou z pletací příze. Tělo kukuřice je vycpané polštářovou výztuží a prošité vyšívací bavlnkou tak, aby vznikl dojem zrn. Obal kukuřičného klasu je také prošit vyšívací bavlnkou, aby byl obal oživen a vzbudil dojem „žilkování“.

12 (4)Co se skrývá za záclonkou?

Jednoduše našitý motiv kočky, sluníčka a mráčku na bílou látku, olemováno šikmým proužkem. Přes „okno“ natažena stužka, na kterou jsem navlékla „závěs“. Konce „garnýže“ zdobí barevné knoflíky.

Učeš holčičku

12 (2)Asi nejjednodušší stránka.
Z flísu vyrobená hlavička, oči a pusinka vyšity bavlnkou. Vlásky z pletací příze. Stačí již jen přidat mašličku a učesat co nás napadne. Pod hlavou je kapsička, kam se dá uložit nespočet mašliček, gumiček, sponek.

 


12 (3)Uprav šaty

Je třeba uvázat mašli na slavnostních šatech a upravit tyl na sukni, aby nebyl pomuchlaný.
„Spodnička“ šatů a korzet jsou z flísu, korzet vyztužen polštářovou výplní, aby získal tvar těla.

Přesně krok za krokem to tu napsat nejde, každý si v tom musí udělat vlastní systém. Co bylo použito na jednotlivé stránky jsem napsala, teď už jen, jak knížku dát „dohromady“.12 (6)

Stránky z tenčích látek jsou vyztuženy nažehlovací výztuží. Při sešívání dvou stran stránek jsem postupovala stejně, jako při šití oboustranné rychlozavinovačky. Do stránek jsem poté udělala dírky v místech, kde jsem chtěla mít vazbu a poté s použitím nýtovacích kleští udělala otvory pro kroužky. Použila jsem kroužky na klíče a jimi stránky k sobě svázala. Díky tomu se mohou přidávat další a další stránky a také stránky obměňovat, když už nějaké začnou dítě nudit (ovšem musíte ty další stránky zase ušít).
 
No a konečně si můžu své projekty „značkovat“ vlastní etiketou. Od této chvíle je tedy jasné, co je mé dílo. Doufám, že si tímto podpisem budu dělat jen dobrou reklamu a ne ostudu.
 
A  teď dost již psaní a šup zase zpět do práce, tenhle rok je ve znamení handmade dárků, tak ať to do Vánoc vše stihnu.
Hodně kreativních nápadů a chuti do tvorby vám přeje

Moje quietbooky

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Share on google
Google

Líbilo? Pak děkuji za sdílení 🙂