Příprava na miminko: výbavička – kosmetika, lékárnička, krmení

výbavička

Naposledy výbavička. Aneb poslední část toho, co pořídit, když čekáte miminko.

Kosmetika

U dětí moc kosmetiky potřeba není (tím myslím mýdla, krémy, šampony, atd). K omývání tělíčka i vlásků stačí voda. Jednou za čas můžete přidat mycí olejíček nebo pěnu do koupele. Promazávat celé tělo také nemusíte, stačí suchá místa. Dětská kůže má ochranný film, který kosmetikou můžete „poškodit“. Navíc se u miminek mohou objevit kožní reakce na kosmetiku. Je dobré investovat do kosmetiky přírodní, úplně nejlepší je promazávat (v případě potřeby) jednosložkovým olejem (slunečnicový, mandlový, měsíčkový, atd.)

výbavička

  • dětské mýdlo, olej nebo pěna do koupele – není třeba používat při každém mytí, miminka se nestihnou zašpinit.

  • olejíček/pleťové mléko po koupání – mazat pouze suchá místa.

  • vatové tyčinky – na čištění nosu, ouška čistit pouze lehce zvenku, vnitřní část ucha nečistit.

  • plenkyjednorázové plenky – počítejte se spotřebou zhruba 8-10ks na den. Pořiďte balík plen pro novorozence (velikosti různých značek se drobně liší, koukejte na uvedená kila, do porodnice se hodí plenky 3-6 kg, pro menší 2-5 apod.); látkové plenky – pořídit si látkovou výbavu je na počátku finančně náročnější, ale vyplatí se. Zvláště plánujete-li více než jednoho potomka. Cena látkových plenek se odvíjí také od toho, jaké plenky si zvolíte, zda budete balit pouze do čtverců, zda nakoupíte látkové plenky „vše v jednom“, kalhotkové nebo zda si „namícháte“ různé druhy. Na výběr je toho dnes opravdu hodně, značek i typů. Jak si sestavit plenkovou výbavu se můžete podívat zde, zde a nebo zde.

  • ubrousky/péče o zadeček při přebalování – jednorázové ubrousky jsou nepostradatelní pomocníci, přesto je lepší, pokud jste doma, špinavý zadeček omýt vodou a ošetřit olejíčkem. Čím méně chemie, tím menší šance opruzeného zadečku.

  • nůžky na nehty – speciální dětské s kulatou špičkou.

  • kartáček na vlasy

Lékárnička

Něco využijete určitě, něco třeba vůbec. Je ale dobré být na vše připravená. A hlavně nezapomínat, že i obyčejná teplota nebo „malá rýmička“ si u malých dětí vždy zaslouží návštěvu lékaře. Protože většina volně prodejných léků má v příbalovém letáku napsáno, že lze použít od měsíce věku nebo dokonce od tří měsíců věku, je konzultace s lékařem lepší, než upravovat dávkování. Opravdu.

výbavička

  • 60% líh – na vyčištění pupíku, později u holčiček na propíchnutá ouška.

  • vata buničitá dělená 40x50mm – k čištění pupíku, nosu či uší miminka. Tato buničina má tu výhodu, že se nepráší, nezanechává „chloupky“, velmi dobře sají. Mají všestranné použití. Díky tomu, že je buničina dělená, se skvěle odděluje. Je to přesně to, co používají sestřičky při ošetření místa vpichu, když berou krev nebo očkují. 

  • borová voda, Opthalmoseptonex – na otření či vyplachování očí.

  • lék na tlumení teploty – v čípkách – dávkuje se podle hmotnosti miminka. Ale pozor! Většinou jsou vhodné až od 3 měsíců věku, jejich použití vždy konzultujte s lékařem. Pokud máte doma ještě šestinedělňátko, žádné léky nepodávejte a navštivte IHNED lékaře.

  • sirup proti kašli – nejlépe na bázi bylinek, opět je dobré konzultovat pokud máte doma miminko v období šestinedělí. Na každých kapkách je uveden věk, od kdy je jej možné podávat. Pokud máte dítě mladší, konzultujte s lékařem.

  • kapky nebo sprej proti rýmě pro kojence – opět pravidlo, je-li dítě mladší, než je uvedený věk u léku, navštívit lékaře.

  • mořskou vodu k pročištění nosíku – mořskou vodu je možné použít od narození. Jde o účinnou prevenci infekcí horních cest dýchacích.

  • jelení lůj – na popraskané rty, zvláště v zimním období.

  • mast na opruzeniny – volím čistě přírodní, jako prevenci po přebalení, pouze v případě vážnějšího opruzení sahám po lékárenském produktu.

  • gel na utlumení bolesti při prořezávání zoubků – nikdy nevíte, kdy přesně to začne, při mazání dásně hezky masírujte.

  • kapky proti nadýmání (probiotika) – kapky obsahují dobré bakterie, které pomáhají udržet a obnovit rovnováhu ve střevech dítěte.

  • gel proti nadýmání na masírování bříška – obsahuje bylinky, které usnadňují odchod nahromaděných plynů. Bříško masírujete krouživými pohyby.

  • speciální ohřívací polštářek na bříško (může být naplněný třeba peckami od třešní) – pomáhá proti bolestech bříška, usnadňuje odchod nahromaděných plynů ve střevech.

  • rektální rourka – pokud potíže s plynatostí přetrvávají a nic jiného nepomáhá, je rektální rourka naprostým vysvobozením. Snažte se ale nepoužívat často, některé děti poté mají problém s vyprázdněním bez rourky.

  • nosní odsávačka – při rýmě je nutné dokonale odsát nejen pro lepší dýchání a pití (kojení), ale taky pro snížení rizika vzniku zánětu středního ucha apod. Odsávačku můžete mít úplně obyčejnou, za pár korun, kdy rýmu vysáváte vlastním dechem (nebojte se, odsávačky jsou dělané tak, že není možné rýmu vysát „do sebe“). Skvělá je pak odsávačka, kterou zapojíte na hadici vysavače. Vysání rýmy je rychlejší a efektivnější. My máme doma oba dva typy, pokud byla rýma slabší, používali jsme obyčejnou odsávačku (Žížu zvuk vysavače děsil). Tato obyčejná odsávačka je také vhodná na cesty, kdy víte, že vysavač nebude k dispozici.

  • teploměr – tzv. „rychloběžku“, digitální, dotykový – cena je sice vyšší, ale zato teplotu měří přesně a rychle, což ocení zejména maminky neposedných dětí a takový teploměr budete také blahořečit při měření teploty v noci.

  • dezinfekční přípravek – na všechny odřeniny, lze pořídit takový, který „neštípe“. Hodit se bude od okamžiku, kdy dítě začne lézt, takže primárně do lékárničky pro novorozence kupovat nemusíte.

  • náplastisterilní obvazsterilní polštářky na překrytí ran – budete také potřebovat až pro děti „v pohybu“.
    výbavička

Nůžky na nehty, odsávačka, kartáč na vlasy, to vše mám po Žížovi, ale pravidelné užívání je znát. Nůžky dokonce „nepřežily“. Tak jsem se poohlédla po novém. A objevila skvělý kufřík, který byl z velké části vybaven tak, jak jsem potřebovala. Navíc jsem si jej trochu přeorganizovala a doplnila, takže teď mám takový ten základ kosmetiky a lékárničky v jednom a když se rozhodneme někam na noc odjet (třeba za babi a dědou do Prahy), prostě vezmu celý kufřík a nemusím složitě přemýšlet, co vše s sebou musím vzít, kdyby náhodou. Občas jsou tyhle vychytávky opravdu úžasné.

Kojení a krmení

V této části se s vámi podělím o své zkušenosti s výbavou, pokud kojíte. Ano, ono sice stačí jen to prso, ale pro naše pohodlí a psychickou pohodu, která je při kojení základ (hlavně na úplném začátku), je dobré si pár pomocníků pořídit (ale je to jen na vás). Mám pro vás především jednu velkou radu. Připravujte se na situaci, že prostě budete kojit. Nepřipouštějte si vůbec nic jiného.

Nekupujte domů žádné lahvičky (mimo té k odsávačce), neřešte žádné sterilizátory, ohřívače nebo termoobaly. Tím se uvnitř samy přesvědčujete, že kojení nepůjde. Ano, ono jít nemusí z mnoha důvodů, ale to poznáte až v porodnici nebo po návratu z ní. V dnešní době jsou lékárny i drogerie otevřené i o víkendy, takže skočit koupit jednu nebo dvě lahvičky a krabici umělého mléka můžete kdykoli. Takže výbavu pro případ nekojení před porodem vůbec neřešte a věřte tomu, že vy kojit budete. To je první krok k tomu, aby kojení vyšlo.

Situaci, kdy kojení nejde, jsem neprožila, proto jsem seznam pro tuto situaci pouze nastudovala v různých diskuzích. Tak doufám, že seznam, jak jsem jej dala dohromady, je dostačující.

výbavička

  • dudlíky, řetízek k dudlíku, obal na dudlík – existuje spousta názorů, proč používat nebo nepoužívat dudlík. Je na každé z nás, jak se rozhodneme. Řetízek na dudlík budete potřebovat až později, až se bude dítě vrtět a spíš mu dudlík někde z pusy vypadne. Obal je dobrý, pokud cestujete a dítě nemá potřebu mít dudlík v puse pořád, ale třeba jen na usnutí. Dudlík je udržen v čistotě.

Pokud kojíte:

  • odsávačka – než jsem se stala matkou, brala jsem odsávačku jako pomůcku pro matky, které chtějí poletovat nejen kolem miminka, ale nechtějí jej krmit umělým mlékem. Ano, párkrát jsem odsála dostatek mléka a večer si vyrazila s přáteli a nechala doma muže, ať se stará. Odsávačka je ovšem skvělý pomocník pro podporu laktace (a právě proto doporučuji si ji pořídit). Ze začátku se i miminko musí naučit správně sát a tak může „rozkojení se“ trvat delší dobu. S odsávačkou můžete laktaci pomoci. Čím větší je odběr, tím více se mléko tvoří. Pokud máte pak mléka hodně, odsání vám velmi uleví od bolesti.

    Pokud chcete mít odsávání bez práce nebo plánujete návrat do práce a budete muset doma nechat „větší zásobu mléka“, doporučuji elektrickou odsávačku. Pokud plánujete si pouze „ulevit“ od napjatých prsou, postačí vám ruční odsávačka. Mně s Žížou stačila ta ruční (ale Žíža byl savec, už v porodnici říkali, že to se jen tak nevidí, takže se spuštěním laktace nebyl problém), ale pokud se nyní objeví nějaký problém, pořídím elektrickou, protože po chvíli ručního pumpování vás do ruky chytne slušná křeč.

  • lahvička a savička – je dobré pořídit takovou lahvičku, jejíž savička napodobuje tvar a délku bradavky a pomůže tak miminku usnadnit přechod mezi kojením a lahvičkou. Navíc podporuje správnou techniku sání.

  • zásobník na odstříkané mléko – mateřské mléko lze skladovat v lednici 24 hodin, zamrazené vydrží až 3 měsíce.

  • kojící podprsenky – zjednoduší přístup miminka k prsu.

  • vložky do podprsenky – ze začátku, než se laktace srovná, jsou vložky do podprsenky výborné. Mléko totiž samovolně uniká a pak vytváří nepěkné flíčky na podprsence i tričku.

  • kojící košile – až si celá rozespalá v noci přivinete dítě k prsu, oceníte košili, která se rychle rozepíná.

  • kojící kloboučky, formovače bradavek – pokud máte ploché nebo vpáčené bradavku, kupte si formovače jednoznačně. Pokud budete mít bradavky kojením popraskané či hodně bolavé, kojící kloboučky vám usnadní léčení a nebudete muset dítě omezovat v přístupu k prsu.

  • kojící polštář – rozhodně se bez něj obejdete, ale v prvních dnech, kdy jsem se „učila“ různé kojící polohy mi byl kojící polštář velkým pomocníkem. Pořídila jsem si jej už někdy v polovině těhotenství a až do porodu s ním spala. Když polštář svážete, můžete jej použít jako takové provizorní „hnízdo“ pro miminko.

  • krém na popraskané bradavky – uleví a ochrání. Skvělý je obyčejný lanolin z lékárny (v takové té lékárenské krabičce).

  • kojící čaj, melta – jejich pití napomáhá laktaci.

  • kojící korále – když miminko trošku povyroste, začíná se při kojení trošku nudit a začíná vás tahat za triko, vlasy, druhé prso. Kojící korále mohou pomoci jeho ručky zaměstnat.

Pokud nekojíte:

  • minimálně 8 lahví s obsahem 250 ml na mléko

  • 2 lahve s obsahem 125 ml na vodu nebo čaj

  • náhradní savičky (všímejte si velikosti, vhodnosti použití,  anatomického tvaru)

  • hrnec na sterilizování varem nebo sterilizátor

  • kartáč na čištění lahviček

  • ohřívač lahviček (není nezbytný, ale oceníte ho hlavně v noci)

  • termoobal na láhve (také není nezbytný, ale je praktický)

  • kojenecké vody

  • kojenecké mléko (dle doporučení vaše dětského lékaře)

Co pořídit pro miminko, to vše jsme si krásně shrnuli. Celý seznam v bodech si můžete stáhnout zde. Upravit si jej můžete podle sebe, berte to jako takový tahák, který vám pomůže si dle vašich preferencí utřídit, co budete konkrétně vy potřebovat. Přeji hodně štěstí, ať je příchod miminka snadný a ať si to nové, kouzelné období užíváte.