Quietbook pro kluka
Jak jsem již psala ve článku o mém prvním quietbooku před Vánoci, do Ježíška mne čekala práce na druhé knížce, tentokrát quietbook pro kluka, pro mého syna. Několik stránek jsem dělala stejných jako u quietbook pro slečnu, pár jsem jich musela obměnit, aby byla knížka klučičí. Protože mne docela tlačil čas a měla jsem v plánu několik projektů, tak abych to do Vánoc stihla, byla jsem „nucena“ spoustu detailů místo vyšívání prostě jen namalovat barvami na textil. A moc mne to bavilo a nakonec to dopadlo asi lépe, než kdybych to vše vyšívala.
Máme doma malého námořníka, takže úvodní stránku jsem pomalovala námořími motivy, tedy spíše jsem použila tiskátka, které jsem vyráběla pro výrobu narozeninového balícího papíru. Část úvodní stránky jsem „potáhla“ síťkou, pod kterou jsem dala pár mušliček přivezených od moře. Krásně pod síťkou chrastí, dají se šoupat, otáčet. Skvělé na trénování jemné motoriky.
Fotbálek
Na stejném principu je i stránka s fotbalovým hřištěm. Je potažena síťkou, v ní je knoflík a celá stránka je prošitá takovým způsobem, že na ní vzniklo bludiště, kudy lze knoflík – míč – dostrkat do brány. Bílé čáry jsou namalovány barvou na textil.
Auta
Silnice a značky jsem opět nakreslila barvou na textil. Autíčka jsou z flísu, zesíleny nažehlovací výztuží. Kola mají z knoflíků.
Modré nákladní auto je přišito k červené stužce a pohybuje se po „silnici“ zataháním stužky vpřed či vzad.
Zelené autíčko je na oranžové stuze volně a jezdí po silnici díky tomu, že jej posunováte po stuze.
Jen pozor na dopravní karamboly!
Máš už vypráno?
Na této stránce je úkol jasný. Vyndej z pračky ponožky a spáruj je s již vyndanými ponožkami.
Vždy jsem jednu ponožku z páru přišila ke stránce, vedle ní je suchý zip, na který se připne druhá ponožka, která má z druhé strany suchý zip. „Volná“ ponožka je ze dvou vrstev flísu, na jedné je přišitý suchý zip.
Ponožky i pračka jsou z flísu, „sklo“ pračky je z průhledné desky na papír. Ovládací tlačítka znázorňují knoflíky.
Ponožky jsem pomalovala barvami na textil.
Postav tučňákovi iglú.
Jednoduchý systém puzzle.
Iglú je z flísu, zesílené nažehlovací výztuží, poté prošitý tak, aby vznikl dojem „ledových kostek“ Z rubové strany kostek je našitý suchý zip. Půdorys iglú je našitá bílá látka, na které jsou v odpovídajících místech našity suché zipy. Místa našití zipů odpovídají našití druhé části zipů na „ledových kostkách“.
Tučňáka a vločky jsem namalovala barvami na textil. Pod iglú je kapsička, kam lze „ledové kostky“ schovat. Zatím má puzzle tři díly, až malý povyroste, dva větší bloky kostek ještě rozstřihnu, aby bylo puzzle náročnější.
Dalších pět stránek jsem udělala stejně, jako u prvního quietbooku. Jen s pár rozdíly.
Kukuřice má v „obalových“ listech všitý šustivý obal od oplatek, takže při ohybu listy kukuřice šustí.
U okýnka za záclonkou jsou zvířátka namalovaná. Opravdu neumím malovat a tohle „mistrovské“ dílo mi trvalo celý jeden večer a i tak je kohout větší než kráva. Ale malý při otázce kde je „bů“ a kde je „čičí“ ukáže správně, tak snad jsou zvířátka poznatelná.
Balónky jsem místo na cvoček udělala na suchý zip a obrysy, kam balónek patří, nejsou vyšity, ale opět namalovány.
Bota a počítadlo jsou vyrobila stejně.
Stránky k sobě a quietbook je na světě
Knížka jsem zkompletovala úplně stejně, tak jako to má první quietbook. Jen jsem tentokrát každou stránku pouze zesílila nažehlovací výztuží s vyšší gramáží a úplně vynechala vatelín. Každý list knihy je tedy ze dvou látek a dvou nažehlených výztuží.
Našeho malého knížka baví, v autě se s ní dokáže zabavit na hodnou chvíli.
Hana Francová
25.6.2015 @ 8:12
Dobry den,
moc hezka prace…. muzu se prosim zeptat, jake zkusenosti mate s vyplni stranek vatelinem? zvazuji jej…
jeste jsem si vsimla, ze stranky mate ohle a vsite, tudiz se netrepi, ani neni potreba je olemovat. bylo to tezke je takto zacistit?
diky za odpoved a at se dari
H
Proprepiaf
25.6.2015 @ 8:31
Hezký den!
Předně moc děkuji za pochvalu, to vždycky potěší 😉
U prvního quietbooku jsem vatelín jako výztuž použila. Knížka je s ním krásně měkká, ale praxe ukázala, že není úplně vhodný. Je jen jako výplň, tedy stránky jsou jen z látky a když dítě něco dělá, stránka se mu „kroutí“ (třeba u počítadla se stránka jakoby „prohne“, když hýbe korálkem atd.). Určitě to s ním jde, ale je lepší ta nažehlovací výztuž, která zpevní látku, na kterou se pak aplikace našívá. Nějaké stránky jsem dělala jak s nažehlovací výztuží, tak s vatelínem, ale stránka je pak zbytečně „tlustá“. Výhoda nažehlovací výztuže je ta, že se i hůře vytrhne suchý zip atd., když se s ním nezachází zrovna jemně (a že ty děti tomu dávají zabrat).
Stránky jsem k sobě dala tak, že jsem dala lícem k sobě dvě stránky a po rubu je sešila kolem dokola 1 cm od okraje (nechala jsem jen cca 6cm otvor na protažení). Otvorem jsem pak protáhla stránky ven, urovnala otvor a prošila kolem dokola cca 0,5cm od okraje. Je to asi nejlepší způsob, aby se to netřepilo, pokud používáte na stránky látku a ne filc vyšší gramáže. Stránky jsem dělala stejně, jako oboustrannou zavinovačku.
Moc děkuji za komentář, mějte se krásně
D.