Z které je to pohádky?
Pohádky, máte je rádi? Jaký zlozvyk měl Pepek námořník? Kde bydlí Shrek? Ve kterém večerníčku se objevil pes Žeryk? Znáte odpovědi? Žíža propadl společenským hrám. Proto jsme vyhrabali hry po mně a manželovi a hrajeme staré dobré společenské hry. Jednu jsme si i vyrobili. Většina těch her je ale u babiček a tak to chtělo něco i domů. Po pečlivém uvážení jsem dle brouzdání po internetu vybrala Pohádkohraní od Albi. V této společenské hře je celkem šest druhů her, které můžete hrát jednotlivě nebo si zatočit na „kole štěstí“, která vám padne. Hrát můžete ve dvou nebo vzít hru na dětskou párty. Hrát můžou děti sami za sebe nebo v týmech. Většina her je vhodná už od tří let. Můžete hrát podle pravidel a nebo si jednotlivé hry upravit, jak vám lépe sednou.
Pojďme si hrát!
-
Kouzla čaroděje Čáryfuka:
Jde o známou hru „čelovka“. V balení je šest čelenek, do které vložíte kartičku a pak hádáte, v koho vás čaroděj Čáryfuk zaklel. Čelovka Žížu baví nejvíce. A baví ho nejen hádat, ale pochopil i to, jak kartičku vysvětlit, abychom mohli hádat i my. I když je pro něj opravdu oříšek neříci, co vidí. Ale už mu to celkem jne. Zvláště zvířata popisuje skvěle.
-
Němý kašpárek:
Nebo-li pantomima. Používají se stejné kartičky jako v předchozí hře. Toto je spíše pro starší děti, soudím tak dle Žíži, kterému budou čtyři roky. Ještě předvádění nezvládá a z našich splašených pohybů také moc nechápe. Třeba tuleně z mého plácání se na zemi nepoznal. Ale když mu jej popíšete, hned ví, oč jde.
-
Kreslení Víly Amálky:
Vytáhnete si kartičku s nakresleným obrázkem (aby děti případně věděli, jak na to) a musí obrázek nakreslit. Ostatní hádají, oč jde. Žíža zatím kreslí jen koleje. A občas kytku. Malířské nadání má zděděné po mně. Ale kupodivu mé kresby uhádne. V balíčku jsou sporty, zaměstnání a předměty a Žížu baví karty pojmenovávat. Takže mu karty postupně ukazuji a on je pojmenovává. A aby to byla zábava, měříme čas. Do balíku občas přidáme i karty z předešlých dvou her (karty na čelovku a pantomimu mají na sobě znak ruky, karty na kreslení mají na sobě znak tužky).
-
Hádanky princezny Rozmarýnky:
Ke hře je potřeba hrací kostky. A kartičky. Na každé kartičce je šest hádanek, dle hozeného čísla na kostce dáte dítěti hádanku. Někdy jde o klasickou hádanku, jiný o rýmovačku, kam je třeba doplnit slovo. Kartičky jsou rozděleny dle věku (4+, 6+ a 8+). Opět tato hra Žížu baví. A pokud jde o rýmovačku, občas doplní jiné slovo, které neodpovídá smyslu, který má rýmovačka mít, ale to slovo se rýmuje! Což mi přijde super, že ty rýmy slyší.
-
Čertovské hry:
Jde o hry, které nelze hrát ve dvojici. Čím více hráčů, tím lépe. Jsou zde seznamovací hry, hry pro procvičení paměti a postřehu, hry pohybové a míčové. Hrát se dají uvnitř nebo venku (proto před tím, než děti začnou hrát vyberte z balíčku vhodné karty, aby nedošlo ke zklamání, že venkovní míčovou hru hrát nebudou, protože je venku slejvák). Na každé hře jsou popsaná přesná pravidla.
-
Královské vědomosti:
Balíček karet, na kterém je šest otázek. Dle hodu kostkou si zvolíte otázku. Nevíte odpověď? Nevadí, můžete si vybrat ze tří možností na opačné straně (správná odpověď je zvýrazněna tučně). Kdo odpoví na nejvíce otázek (kterých je 300), vyhrává. Tuto verzi hry nehrajeme. Očividně jsme totiž doma všichni neznalý pohádek. Nebo alespoň neznalí moderních pohádek. Neznáme hlavního papouška ve filmu Rio, nevím, v co se proměňují hrdinky W.I.T.C.H., neznám seriál Transformers, a kdo je Barny a jeho plyšový přátelé sakra? Ano, je to vidět, nesledujeme moderní pohádky.
Žíža zná české večerníčky, z Disney viděl Kačeří příběhy, Rychlou rotu a Gumídky (prostě to, na čem jsem ujížděla jako malá já a manžel), hrané pohádky ho ještě moc neberou (ale už do nich dorůstá, už se těším, až se budeme koukat na Arabelu nebo Ať žijí duchové), z moderních známe jen Mašinku Tomáše a Chuggington (protože prostě vláčky), nekoukáme ani nečteme Harryho Pottera a i když známe krtečka, nikdy jsem mu nepočítala vlásky, nepamatuji si, co v Mrazíkovi Nastěnka zalévala a i když jsem jako malá milovala Toma a Jerryho (a to jako fakt hodně), jméno buldoka si nevybavím (tedy, jen co jsem koukla na odpověď, hned jsem si vzpomněla, že je to Spike).
Tahle hra je sakra těžká. I když odpovědi na otázky z českých pohádek a večerníčků znám. Je ale třeba mít pohádky nakoukané. A potkáte tu i otázky na Pána prstenů, Piráty z Karibiku, Hannahu Montanu, Supermana atd., takže nejde jen o pohádky pro nejmenší.
Skvělé na cesty
Zatím to hrajeme ve dvou. Já popisuji nebo čtu, Žíža hádá. Když je doma táta, hraje taky. Růženka nám do toho brouká. Hra je skvělá i na cestu do auta. Můžete se držet pravidel či si je upravit, používat ty či ony kartičky, hrát ve dvou, v týmech nebo na dětské „party“. A pokud jste pohádkoví mistři, tahle hra je pro vás to pravé.