Vláčky kam se podíváš…

Asi to má předurčené. Děda je přes vlaky, vláčky, železnice. A Žíža to zdědil. Že jednou dostane dřevěnou vláčkodráhu bylo jasné jako facka. Jen jsme nevěděli kdy. Kdy na to bude dostatečně velký, aby si s ní dokázal dostatečně vyhrát. Chtěla jsem jí pořídit k Vánocům, kdy malému bylo patnáct měsíců. Manželovi se to zdálo brzy a proto jsme „naježili“ něco jiného. 

Asi měsíc po vánocích jsem se sešla s kamarádkou a s jejím synem, který je starý jako Žíža a vzali je do herničky. A tam byla. Krásná, jednoduchá a malá. Obyčejný okruh. Jedna smyčka sem, druhá tam. Přilepené ke stolečku, aby to děti nerozebíraly. A Žibřid si jí všiml. A byl unesen. Jezdil s mašinkou sem a tam a já jej sledovala nadšená víc než on sám. A je rozhodnuto. Dostane svou vláčkodráhu při první příležitosti a tou byl Žibřidův svátek hned v únoru. „Koleje“ bylo jedno z nejčastějších slov, první slovo, které zvládl říkat naprosto dokonale! Z vláčkodráhy se stal naprostý hit, k narozeninám, svátku, Vánocům dostává další a další koleje, vláčky, křižovatky, komponenty. A neustále staví a staví, vymýšlí nové a nové, promyšlené železniční sítě.

Velkou výhodou těchto dřevěných vláčkových drah je fakt, že jsou všechny kompatibilní. Nemusíte se tedy rozhodnout pro jednu značku a té se pak „držet“. Můžete si vesele kombinovat a kupovat tu křižovatky od jedné firmy, tu nádraží od druhé a vláček od úplně jiné firmy. Záleží na tom, co se vám líbí. I my máme doma takový velký mix. Ráda bych vám předala pár postřehů, co jsem u které značky zaznamenala.

Když potřebujeme nějakou komponentu a potřebujeme ji hned, tak si ji vyrobíme. Přesněji taťka vyrobí. Tunel na Žížovo přání.

Naším „starterem“ byla sada z Ikea (tenkrát to byla super záminka jet navštívit můj milovaný obchod s nábytkem :)). Pořizovací cena je velmi přívětivá a na seznámení je v balení kolejí až až. Koleje mají spojovací díl z plastu, díky němu k sobě skvěle drží, s těmito kolejemi nebyl nikdy žádný problém, až do chvíle, kdy nám prostě přestaly stačit. To už se mnou muž navštívit Ikea odmítl a tak jsme se porozhlédli jinde.

Pokud nastane situace, že se nám sejdou k sobě dva otvory a žádný spojovací díl, využijeme takové ty divné příšerky, co rozdávali v Lidlu.

Byli jsme zrovna na nákupu v Tescu a objevili jsme tam vláčkodráhu od Carousel. Cena nebyla vysoká a tak jsme jednu sadu koupili, že ji vyzkoušíme. Koleje z obou sad k sobě padli „jako zadnice na hrnec“ a my byli rádi, že víme, že se dají tyto dvě značky kombinovat. U kolejí Carousel se ovšem objevil problém. Spojovací díl nesedí úplně přesně do díry na druhém konci kolejí, koleje lze pohodlně spojit, během hry se nerozdělí avšak nedrží tak pevně, jako koleje z Ikea. Kámen úrazu nastává v okamžiku, kdy si dítě staví dráhu, chce ji spojit, ale nevyjde mu úplně přesně, jak by měla. Pak dá dítě oba konce k sobě s trochou síly. Koleje Ikea toto nedovolí, protože sedí pevně a nemají vůli, Carousel koleje jsou v tomto ohledu přizpůsobivější, avšak díky tomu je koncovka namáhaná a po čase povolí a z kolejí vypadne. Zřejmě lepidlo nedrží tak pevně. Koleje lze snadno opravit např. vteřinovým lepidlem, počítejte ale s tím, že se může znovu odlepit.

A další využití divných příšerek z Lidlu. Naši cestující.

Poté, co nám pár „pindíků“ z kolejí od Carousel vypadlo, rozhodli jsme se zkusit jinou značku (protože prostě do Ikea nepojedeme, ještě bych koupila nedej bože nové svíčky, květináče nebo postel). Objednali jsme si koleje od Bigjigs. Spojovací díl není ke kolejím nijak přidělán, je do nich prach sprostě vyříznutý. Z kolejí tedy není šance, aby se nějak odlepil či upadl. Samozřejmě násilím ulomit lze (nebo když s kolejí dítě vztekle mrskne o zem). 

Máme doma mimo samotných kolejí i výhybky, křižovatky, most, depo, nádraží, přejezd. Vše je buď od značky Maxim nebo Brio. Obě tyto značky a i již zmíněná značka Bigjigs mají koleje s vyříznutý spojovacím dílem, ale nějaké speciální díly (např.výhybky) mají stejný spojovací systém jako koleje od Carousel. U žádné z těchto tří se ovšem ještě nestalo, aby spojovací „pindík“ upadl. Zřejmě mají použito lepší lepidlo, protože Žíža nedělá absolutně žádný rozdíl a chová se ke všem kolejím naprosto stejně.

Vláčky máme zatím jen z Ikea a od Carousel. Omlácené jsou všechny stejně, za to může způsob hry mého syna. Lokomotivě i vagónkům z Ikea lépe sedí kolečka a i lépe „kloužou“ po trati. Elektrickou lokomotivu (na baterii, jezdí po kolejích sama) zatím zvažujeme, zda vůbec pořídíme. Bojíme se, že pouhé pozorování nebude Žibřida bavit. Uvidíme.

proprekoleje1

Pokud by vás koleje zaujali a rozhodli jste se je své ratolesti zakoupit, najdete je v každém hračkářství a věřím že i na každém vašem oblíbeném e-shopu, kde mají hračky pro děti. Pokud ale chcete tip, tak ty naše nejoblíbenější kousky najdete na Agátině světě. Mají tu velký výběr a jejich přístup a malý dáreček k objednávce udělá radost nejen malému milovníkovi vlaků 🙂

Koleje pomáhají rozvíjet jemnou motoriku, kreativitu a představivost a to nejen u dětí.
razítko