Jedeme k moři s malým dítětem aneb postřehy obyčejné mámy
Co vše zabalit s sebou do auta? Netušila jsem vůbec, jak si s tak dlouhou cestou (když nejdelší cesta byla asi 230 km, z níž většinu prospal) poradí. Důležité je hlavně být na cestu i pobyt skvěle vybavení. A tu je pár mých postřehů, co je a není nutné si brát s sebou.Do auta
Časový harmonogram – nejdříve jsme si naplánovali, kdy vyrazíme. Nejlogičtější nám připadalo vyrazit večer, abychom cestovali přes noc, kdy je největší naděje, že valnou část cesty Žíža prospí.
Zábava do vozu – tak tady jsme se pojistili hned několika vychytávkami. Oblíbené hračky a knížky byly zabalené jako první. Dále jsme pořídili stoleček na autosedačku. Skvělý pomocník, zvláště když dítě v sobě objeví duši kreslíře a potřebuje rovné a pevné, na čem se dá kreslit. Stolek se jednoduše připne popruhem kolem autosedačky, takže za jízdy nesjíždí, leží dítěti na nohách a po stranách je opřen o okraj autosedačky. Z našeho stolečku visí navíc kapsy, kam můžete dítěti dát nějakou tu hračku, lahvičku s pitím, atd.
Dobrý pomocník je také kapsář, který je umístěný na sedačce řidiče či spolujezdce. Naplnili jsme jej nejmilejšími hračkami a věcmi nutnými k namíchání mléka. Vše skvěle hned po ruce, nic důležitého se mi během cesty „nezašantročilo“ a v případě krize jsem se mohla hned s tím důležitým vytasit.
Jako poslední „zábavu“ jsme pořídili tablet, který jsem naplnili pohádkami. A abych nemusela tablet držet celou věčnost v ruce, pořídili jsme i držák na tablet, který se namontuje na sedadlo před dítě a nasměruje se přesně tak, aby na něj dítě skvěle vidělo. Tablet jsme cestou tam použili a to ve chvíli, kdy jsme na dvě hodiny zůstali trčet v koloně, nešlo vystoupit, bylo vedro a všichni v autě jsme byli značně bez nálady. Cestu zpět jsme zvládli bez tabletu, který v Itálii vypověděl službu, naštěstí žádná kolona cestou zpět nebyla.
Do okýnka určitě pořiďte stínítko, není nic horšího, než když v koloně svítí přímé slunce na dítě.
Občerstvení – za jízdy se nám skvěle osvědčilo cestovní nádobí (recenze). Když si malý vyžádal něco na zub, jen jsem otevřela krabičku, podala vidličku či lžičku a mohlo se hodovat. V kombinaci se stolečkem do autosedačky naprosto ideální.
K moři
Ochrana kůže – hlavně kvalitní opalovací krém. Ty se dají sehnat na místě, cenově vyjdou jen o trochu dráž, než u nás. Pro sebe a manžela jsem na místě pořizovala, malému jsem krém kupovala už doma, kde jsem si mohla v klidu najít krém vhodný pro malé děti. Za nás se u moře skvěle osvědčil opalovací krém Ziaja Kids sun mléko na opalování pro děti SPF50 a Nivea Sun Dětský sprej na opalování OF 50+. Oba se hezky rozmazávají a krásně voní. Žížu jsme mazali pravidelně a za celých 14 dní se nespálil. Na pláž pro malé dítě doporučuji zabalit několik starších triček, u kterých vám nevadí, že vyšisují. Jsou skvělá, když se dítě hrabe v písku nebo běhá po pláži a má tak záda a ramínka vystavena přímému slunečnímu záření.
Ochrana hlavy a očí – mít hlavu pod čepicí nebo kloboukem je na sluníčku naprostá samozřejmost. S sebou jsem zabalila jen jednu kšiltovku, kterou jsme ani nevyužili, hned první den jsme Žížovi koupili krásný slamák a také šátek. A opravdu za lidovou cenu. Klobouk za 5 euro, šátek za 3 eura. Doma bych tak pěkné nesehnala. Určitě je dobré pořídit i sluneční brýle. Na pláži se slunce odráží od moře a je to dětem nepříjemné. Důkaz je to, že jindy Žíža brýle na očích mít nechce, na pláži je měl rád. Dokonce si je sám nandaval.
Hračky – přivezli jsme sice pár báboviček a lopatky, nakonec jsme ale pořídili skvělý bagr na místě, který vystačil na celý pobyt. Ceny se pohybují stejně, jako u nás, výběr je větší, pokud doma pořádný kyblík a lopatku nemáte, kupte až na místě. Stejně tak s nafukovacími míči, kruhy, lehátky, rukávky. Ceny jsou podobné, výběr je větší. Pokud ještě nejste hrdými vlastníky kruhu pro děti, nezoufejte a nakupte je až po příjezdu k moři.
Oblečení na pláž – ve většině zemí je nutné, aby děti měly buď koupací plenu nebo plavky. Nahé zadečky jsme v Itálii na pláži nepotkali.
Pro běžný život
Krom oblečení a bot, je dobré zabalit s sebou jen základní lékárničku (náplasti, dezinfekce na rány, kapky do nosu, sirup pro srážení horečky a na bolest, krém na popáleniny od slunce, teploměr, případně běžně užívané léky či vitamíny). Zbytek opět seženete v lékárně, pokud by to bylo nutné.
Pleny a čistící ubrousky jsou k dostání běžně v každém supermarketu, ve kterém je drogerie. Značky jsou téměř všechny stejné, jako u nás, ceny trochu vyšší, ale nic drastického.
Naše letní dovolené trávíme v apartmánu, tedy bez jídla. Chodíme na večeře nebo si sami vaříme. Protože některá jídla máme naplánovaná „narychlo“, kupujeme na cestu pár konzerv, kterými jsem nechtěla Žížu krmit, ale vařit jen pro něj se mi také nechtělo. Proto jsem vezla zásobu příkrmů. I přesto jsem se porozhlédla po nějakých příkrmech v supermarketu, našla jsem ovšem pouze ovocné s věkovou hranicí 4+. Na druhou stranu mají spoustu ovocných nápojů pro nejmenší. Ceny jsou cca dvojnásobné, než běžně u nás v obchodě. Ani umělé mléko jsem na pultech nenašla (podél pobřeží byly menší supermarkety se základním sortimentem drogerie, jídla a pití, výběr veliký). Obojí předpokládám mají v lékárně, kam jsem naštěstí cestu neměla. Díky dostatečné zásobě umělého mléka i příkrmů jsem nemusela nikde pobíhat a shánět. I když si myslím, že ve větším obchodě by se obojí snadno sehnalo, jen je třeba počítat s tím, že větší supermarkety jsou od moře vzdálenější, ale autem snadno přístupné.
Pobyt i cestu jsme ve zdraví přežili, nic zásadního nám nescházelo a pokud něco ano, dalo se to snadno sehnat. Cesta nám trvala sice o polovinu déle, než jsme plánovali, ale to jen proto, že zastávky jsme si naplno užívali, pořádně se protahovali a probíhali se. Nesmíme totiž zapomínat, že my dospělí si během cesty můžeme poposednout, přehodit nohu na druhou stranu, položit si hlavu na okýnko a že je cesta o něco snesitelnější než pro děti, které sedí připoutané v autosedačce, kde nemají žádnou možnost pohybu. Proto i spící dítě na zastávce probuďte, ať se může protáhnout, aby ho nebolela záda a celé tělo.