Naše paella
Tohle jídlo pocházející z Valencie jsem ochutnala poprvé v deseti letech na Kanárských ostrovech.Pamatuji si na to moc dobře, ne snad kvůli paelle jako takové, ale proto že jsem prvně ochutnala dary moře. Pamatuji si, jak moc mi to chutnalo.
Proto, když mne před lety manžel požádal, zda bych zvládla paellu uvařit, že mu vždy ve Španělsku chutnala, jsem si pročetla několik receptů, prozkoumala různé zdroje, co vlastně paella je a zkusila uvařit první paellu. A byla moc dobrá. Nebyla stejná jako tenkrát na Kanárských ostrovech, je jasné, že zde se mi prostě pravá paella nepovede, alespoň ne ta s mořskými plody, ale byla dobrá a byla to v naší kuchyni tak trochu exotika. Uvařila jsem ji pak ještě několikrát a i teď a rozhodla se s vámi o ni podělit.
Předně musím napsat, že co kraj Španělska, to jiný recept. Někde jsem se i dočetla, že paella je takové španělské „co dům dal“. Je jedno, zda ji uděláte jen zeleninovou, či s masem. Zda tam dáte dva druhy masa (jak by správně mělo být) nebo jen s jedním. Jedno ale pro paellu platí vždy. Vždy se vaří v jedné velké pánvi zvané paellera a vždy musíte použít šafrán. To díky němu získá rýže v paelle svou typickou oranžovou barvu.
I já mám každou paellu jinou. Teď vám tu uvedu recept na tu poslední, ale pokud se pro paellu rozhodnete, rozhlédněte se po různých verzích receptu a zvolte ten, co vám bude nejvíce vyhovovat.
- 500g rýže
- 250g kuřecího masa
- 100g krevet
- 2 žluté papriky
- 1 rajče
- 2 stroužky česneku
- 1 l zeleninového vývaru
- 2dl bílého vína (nemusí být)
- sůl
- pepř
- šafrán
- olivový olej
- Na rozpáleném oleji osmahneme cibuli, česnek a papriku. Přidáme kuřecí maso a jemně jej orestujeme. Poté přidáme spařené, oloupané a na kostičky nakrájené rajče. Přisypeme rýži, chvíli ji orestujeme a pak přilijeme vývar a víno. Na prudkém ohni necháme cca 10minut vařit, poté oheň ztlumíme, přidáme špetku šafránu a necháme rýži dojít (15-30minut) dokud není měkká a tekutina vypařená. Můžeme dle chuti osolit a opepřit.
Někde se dočtete, že se paella nemá míchat, někde zase, že ji míchat máte. Co já si pamatuju z dovolené na Kanárských ostrovech je fakt, že pan kuchař měl velkou čepici, hořák na stole u bazénu, velkou pánev plnou téhle dobroty a že něco míchal. Ale jestli to bylo před tím, než tam dal rýži nebo poté, to už nevím. Já paellu míchám, protože se v mé domácnosti nenachází paellera a použila jsem wok pánev a tam se při dně rýže připaluje.
Ať tak či onak, večeře to byla opět dobrá a vám paellu, ať více či méně španělskou, vřele doporučuji.