Žluté kolo

obrázek_postup (8)Objevila jsem úžasný ubrousek, který skvěle padne k našim třem decoupage obrázkům. Je to nádherné holandské kolo a je žluté.

obrázek_postup (10)A na tomto ubrousku vám názorně ukážu, jak dělám decoupage na velké (většinou rovné) plochy. Potřebovat budeme vše, jako na klasickou decoupage, tedy věc, na kterou chceme decoupage udělat, námi vybraný ubrousek, decoupage lepidlo a štětec. Navíc bude potřeba pečící papír a žehlička. U klasické decoupage si vystřihneme z ubrousku obrázek, kterým chceme zdobit a tam, kam jej chceme umístit aplikujeme lepidlo. Na něj poté přiložíme vystříhlý motiv z ubrousku, oddělíme vrstvy (necháme si jen tu, na které je potisk) a prstem pomalu přitlačíme a uhladíme. Opatrně! Ubrousek namočený lepidlem se trhá. Poté ještě přetřeme lepidlem, opět ale opatrně, aby se ubrousek neroztrhl
Když je ale ubobrázek_postup (11)rousek větší, špatně se přikládá, kroutí se a při pokusu o narovnání se trhá. Proto když dělám větší plochu nebo chci polepit celým ubrouskem, používám jednu vychytávku. Celou plochu (v mém případě destičku o trochu menší než je sám ubrousek) si napřu decoupage lepidlem a nechám zaschnout. Víc jak dvě hodiny to neschne, já většinou do hodiny pokračuji v práci.
Po zaschnutí lepidla si vezmu ubrousek (v mém případě jde o vystřiženou 1/4 ubrousku, potisk je na ubrousku 4x) a sundám z něj jen horní potištěnou vrstvu (ubrousky jsou třívrstvé, při decoupage se vždy používá jen ta vrchní potištěná část) a tu položím na zdobící plochu.
 
obrázek_postup (1)Můžu si to tam teď vesele aranžovat, hledat střed atd., protože lepidlo je suché, nepřilepí se mi ubrousek k ploše. Když zdobíte velkou plochu a vystřihujete na ni třeba několik velkých květů, můžete si je vesele aranžovat a koukat, jak se vám to asi bude nejvíce líbit, až bude vše hotové. Můžete takhle zkusit spoustu variant, namíchávat ubrousky atd. a vidět hned, jak bude výsledek vypadat. Když už jsem rozhodnutá o tom, kde co bude (v mém případě obrázku to chtělo opravdu jen najít střed), položím na zdobící plochu a ubrousek pečící papír. Ale opatrně, aby se pruským pohybem ubrousky „nesfoukly“. Poté vše pěkně přes pečící papír přežehlím (na nejvyšší teplotu).
Teplotou lepidlo na decoupage „povolí“ a přichytne k sobě ubrousek.obrázek_postup (4)

Navíc díky žehlení se ubrousek krásně uhladí a nezůstanou na něm „faldíky“. Pokud máte zvlněný povrch (jako já díky dekoru dřeva), lze po přežehlení ještě uhladit prstem. Ale pozor, plocha je horká. Poté, co nám náš výrobek vychladne, ještě celé znovu přetřeme decoupage lepidlem. Tady ovšem musíme být opatrní a trpěliví.

obrázky_město (2)Díky lepidlu se ubrousek „namočí“ a může se při natírání trhat. Místy se možná trochu zkroutí. Po zaschnutí lze opět přežehlit. A to je vše, máme hotovo. Na desku s obrázek už jen stačí předělat háček, což je úkol pro mého šikovného muže, a můžeme obrázek vesele pověsit na zeď. Žádná velká práce to není a výsledek je úžasný. Používám tuto techniku i u malých aplikací, díky žehlení se totiž aplikace krásně narovná a ne bez „vrásek“. Klasickou techniku tedy používám pouze na povrchy, které nejde přežehlit (kulaté atd.).
V případě kola, piaggia, Londýna a Paříže jsem použila dřevěnou desku bez jakého koly nátěru. Proto mi z obrázků „surově“ kouká struktura dřeva. Je to úmyslné, moc se mi to líbí. Příští ubrousky s bylinkami mám ale bílé a té „surovosti“ by tam bylo moc, proto je ještě předtím přetřu na bílo.
Ale o tom zase někdy příště. 

razítko
#DIY

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Share on google
Google

Líbilo? Pak děkuji za sdílení 🙂