Dr. Jekyll a pan Hyde

hyde
Tento hororový příběh známe asi všichni. Nebo v nejhorším máme tušení. Z váženého doktora se stává hrubián a násilník. A něco podobného se vám stane s vaším roztomilým miminkem, na to vemte jed! Nechci tím říct, že by se z vašeho dokonalého středobodu vesmíru stal násilník a hrubián, ale projde zvláštní změnou. Jen tak ze dne na den. Vztek, vzdor, pláč, záchvaty vzteku, nechuť spolupracovat. Přijde to jen tak, bez ohlášení a pak už se jen vezete. Od toho okamžiku se pan Hyde zjevuje kdykoliv a kdekoliv. Z minuty na minutu je tu. Ano, váš drobek dorostl do období nazvané „období vzdoru“. Je úplně fuk, kolik času jste dítěti do téhle chvíle věnovali. Když se pan Hyde objeví, jste v očích okolí naprosto neschopná matka, co má nevychovaného haranta.

Už to přišlo?

Na osmnácti měsíční prohlídce se mne naše pediatrička ptala, zda „už to přišlo“. Když jsem u ní byla s osmnácti měsíčním Žížou, tak mne upozorňovala na to, že teď to přijde a ať se dostatečně obrním.
„Mezi osmnáctým a šestatřicátým měsícem musí přijít dvě velmi oblíbená a pro vývoj důležitá období. Mama období (neboli silná fixace na matku – pamatujete na separační úzkost v cca osmi měsících? Tak to ještě nic nebylo!) a období vzdoru. Je jedno, zda přijde dřív jedno nebo druhé, jestli přijdou najednou nebo zvlášť (teď co je lepší varianta, co) a jestli přijdou hned v roce a půl nebo později. Tyhle období v tomto časovém okně musí přijít, jinak není něco s mentálním vývojem dítěte v pořádku.“
U Žíži mne to vcelku uklidnilo, mám zdravě vyvíjející se dítě. Co na tom, že ve městě sebou flákl do louže před krámem s botami a ztropil scénu. Kolemjdoucí by na mne nejradši poslali sociálku nebo mi velmi ochotně radili, jak mu dát „na prdel“, aby se choval jako normální dítě. No, ale on je normální dítě! Jen má to Hydeovské období no. Ale vysvětluj to někomu!

Konec?

Upozornění na období vzdoru přišlo i teď, na prohlídce v roce a půl Růženky. A jako zkušená matka jsem se ihned zeptala na velmi důležitou doplňující otázku.
„A kdy to období skončí?“
A paní doktorka se na mne mile usmála. „V tom se zatím odborníci neshodli. Ale dle zkušeností maminek mých pacientů tohle období končí okamžikem, kdy se dítě odstěhuje z bytu.“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Share on google
Google

Líbilo? Pak děkuji za sdílení 🙂