Jūrmala

Město vzdálené od Rigy pouhých 23 km se táhne mezi Rižským zálivem a řekou Lielupe v délce 32 km. Vzniklo spojením 16 obcí a výsledkem je lázeňské město Jūrmala, jehož lázeňská historie se píše od druhé poloviny 19.století. Svoji největší slávu prožívala v době sovětské okupace, kdy patřila na přední příčku nejoblíbenějších lázní v SSSR. Ačkoli dnes se již netěší takovému rozmachu (což je vidět i na vybydlených a spustošených komplexech ve městě i podél pláže) jako v minulosti, i dnes je Jūrmala velmi oblíbeným lázeňským místem a slouží k odpočinku řady návštěvníků.
Pokud tedy už máte Rigu prochozenou křížem krážem, sedněte na vlak a zajeďte si do Jūrmaly, cesta vám nezabere více jak 30 minut. Zastávku Jurmala ale nevyhlížejte, zastávky v Jūrmale jsou zpravidla pojmenovány podle dříve samostatných obcí. Doporučuji vystoupit na zastávce Majori či Dzintari. Tady je nejvíce rušno a mezi oběma částmi se táhne i hlavní třída, taková místní kolonáda.

Pokud dáváte přednost většímu klidu či si chcete odskočit na borůvky, pak vystupte na zastávce Lielupe (první zastávka hned za řekou). Z této zastávky se pak po pláži (cca po 6 km) dostanete příjemnou procházkou na Majori také. Jūrmalu zakončuje zastávka Ķemeri, odkud se dá pokračovat do Národního parku Ķemeru a na místní vřesoviště.
No a ačkoli nejsem ještě tolik adaptovaná jako místní, tak jsem se odhodlala vyzkoušet teplotu moře (jakože jsem tam vlezla celá) terpve nedáno. Nakonec to nebylo vůbec hrozné. Teplota vzduchu byla ten den 20 °C a voda 19 °C, takže to byla docela parádička. Navíc břeh do moře klesá hodně pomalu, takže abyste se namočili celí, tak se docela projdete, ale právě díky tomu se voda u břehu stihne hezky prohřát, a tak vás postupně připraví na nastávající hloubku.
20160528_144958

Pláž: dostatečné rozmístění převlíkáren, toalet a občerstvení zajišťuje vysoký konfort

Pláž: dostatečné rozmístění převlíkáren, toalet a občerstvení zajišťuje vysoký konfort

Pohled na moře z Dzintaru Mežaparks

Pohled na moře z Dzintaru Mežaparks

razítko2

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Share on google
Google

Líbilo? Pak děkuji za sdílení 🙂