Bauska a Rundāles pils

  • Radnice
Chcete navštívit Rigu, ale zárověň vidět i něco v jejím okolí? Zkuste navštívit městečko Bauska a Rundāles pils v regionu Zemgale.

Bauska

Bauska je městečko 65 km jižně od Rigy a cesta autobusem vám potrvá hodinu a čtvrt. V Bausce můžete navštívit centrum města, kde stojí za zmínku krásné náměstí s radnicí.

bauska

Radnice

Dále můžete pokračovat vycházkouvou trasou okolo řeky Lielupe, až dojdete ke kopci mezi řekami Mēmele a Mūsa (které se za hradem stékají v řeku Lielupe), kde se hrdě tyčí hrad Bauska. Tento hrad už na první pohled působí velmi zachovale, faktem je, jak jsme vykoukali ze starých fotografií a později i vyčetli, že hrad v minulosti tvořily vlastně jen obvodové zdi. Dnes je hrad z velké části skoro celý zrenovovaný, hlavní rekonstrukce proběhla v 70.letech 20.století. Je zde stále zachovaná čast ruin, díky kterým vám teprve dojde, jak rozsáhlá a nákladná rekonstrukce to musela být.

V ruinách je přístupná jedna z posledních nezrenovovaných věží. Je zde vystavěna vyhlídková plošina s výhledem na údolí řeky a na obě (zrekonstruované i nezrekonstruované) nádvoří hradu. Několik expozic najdete na hradě zpřístupněné, např. výstava dobového šatstva a zbraní, prohlídka interiérů a ruin. Pro zesláblé návštěvníky je tu i příjemná hospůdka.

Barokní zámek

Rundāles pils je barokní zámek kousek od Bausky. Nejpohodlněji se sem dostanete z Bausky autobusem nebo si v centru Bausky můžete půjčit kolo a krásně se projet (cca 15 km od Bausky). My měli v plánu kolo. Ale jelikož v sobotu není úplně ideální výpůjční doba a počasí nás chvilkami vypeklo deštíkem, projeli jsme se autobusem. V Rundāles pils si můžete vybrat z několika prohlídkových okruhů, ale pozor, zahrady se platí také. Lze si je prohlédnout samostatně nebo v kombinaci s prohlídkovými okruhy zámku (krátký okruh a dlouhý okruh).

My zvolili krátký ohruh a zahradu. Interiéry krátkého okruhu byly parádní, obdivovala jsem v každé místnosti nádherná kachlová kamna a výzdobu stropů. Zvláště bílý sál, kde jsem žasla nad jemnými vyřezávanými květy zdobící strop a stěny. Na zahradě je znát, že řada rostin byla vysázena před pár lety.  Ještě chvíli potrvá, než nabude své původní krásy. Úprava pokračuje postupně a všímaví návštěvníci postřehnou, že zahrada bývala mnohem větší a značná část na svoji úpravu teprve čeká.

Tato jednodenní návštěva Bausky a Rundāles pils se nám moc líbila a doporučuji ji. V Lotyšsku celkově není moc hradů ani zámků, a tak pokud chcete nějaké vidět, pak právě tady máte dva v jednom :D.

razítko2