Life in Latvia

Jelgava

Jsme zabydleni. Už jsem vyzkoušela pračku i sporák. Budeme muset zakoupit nějaké nádobí do kuchyně, jako třeba pořádnou pánev či hrnce. Kuchyň byla vybavena jedním hrncem s vypouklým dnem, takže při vaření putuje po sporáku a má jen 1 ucho. Pánev je zase těžká, litinová a zásadně se k ní všechno připaluje, nehledě na to že můj biceps při jejím držení značně trpí. Pračku jsem po důkladném vyčištění ihned zahrnula prací a zatím si vcelku rozumíme. Ještě budu muset vyzkoumat některé záhádné znaky na jejím ovládání, kterým, i přes svoji již částečnou znalost obrázkového písma praček whirpool, opravdu nerozumím.

Jelgava

Co se komunikace týče, tak trénuji lotyštinu, ruštinu i angličtinu, hlavně při nákupech a to dokonce kolikrát i všechny jazyky dohromady v jedné větě. Najdu si název lotyšsky, vyrukuji s ním na trhu hrdě na prodavačku, ta na mě začne mluvit rusky (asi mi nerozumí) a když jí nerozumím (pro změnu zase já), zkouším to anglicky (což je často absolutně beznadějné). U rusky mluvících obyvatel si pak často troufám rezignovat a mluvím na ně česky…a vcelku s úspěchem.

Také jsme byli s panem B. na malém výletě v Jelgavě. Příjemné městečko s Jelgavským zámkem, kde dnes sídlí univerzita, a s nově rekonstruovaným ostůvkem uprostřed řeky Lielupe kousek od centra, který slouží jako pláž a rekreační oblast nejen pro teplé dny… jak nás přesvědčila mladá maminka. Měla na sobě plavky a ručník ovázaný kolem pasu a s mírným úsilím tlačila v písku kočárek k převlékacím kabinkám. Vlasy i tělo měla mokré a kolem ní poletoval tak tříletý prcek. Na to, že bylo okolo 7 stupňů a sluníčko pod mrakem opravdu moc nehřálo, kráčela beze spěchu. Upřímně jsme si museli s panem B. připustit (i když jsme samozřejmě velcí hrdinové), že bychom do řeky nestrčili ani palec u nohy. Ohřívací pauzu jsme si dali v bývalém kostele, dnes zbyla už jen věž sloužící jako infocentrum, muzeum, restaurace (kde jsme si dali teplou baštu a horký čaj) a rozhledna. A pak zase už hurá vlakem zpátky domů.

razítko2

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Share on google
Google

Líbilo? Pak děkuji za sdílení 🙂