To nejlepší nám dává příroda: Přírodní kosmetika II. – mýdla

Mýdla. To je velké téma pro ekzematiky. Pro kůži postiženou atopickým ekzémem totiž platí jedno zlaté pravidlo. Čím méně pokožku koupete, tím lépe pro ni děláte. Ani ty různé „léčivé“ koupele nejsou úplně to pravé ořechové. A čemu je fakt důležité se vyhnout? Mýdlům a všem podobným mycím prostředkům. I když si totiž pořídíte šetrné mýdlo, které slibuje hory doly, vaše kůže vám stejně nejvíc poděkuje, když ji neumyjete. Vůbec. Ani vodou. Jenomže je jasný, že v dnešní době se nemýt je pro společnost téměř nepřijatelné. A samozřejmě i já mám takový lepší pocit, když se umyji (jakože lepší pocit někde tam uvnitř, protože jsem čisťounká, ale kůže se mi pne a tahá, jak kdyby se v při tom sprchování o dvě čísla zmenšila). A je taky jasný, že jsou v životě lidském okamžiky, kdy prostě mýdlo použít musíte. A jsou i období, kdy je mydlinek třeba víc a častěji, než v běžném provozu (však my maminky víme, to věčné přebalování si zvýšenou hygienu prostě vyžaduje).

Mydliny

A proto je vhodné používat mýdla, která pokožku nedráždí. Nejvhodnější jsou tedy mýdla čistě přírodní, bez chemie. Protože mi na ekzém dělají dobře konopné produkty (rozmněj kosmetika, brčko jsem na atopák zatím nezkoušela 😀 ), ovesné koupele a také produkty s obsahem jílu, začala jsem zkoušet spousty mýdel, které tyto složky obsahují. Z vlastní zkušenosti vím, že každému ekzematikovi na jeho problémy funguje něco jiného a že musí každý hledat sám. I já hledám. A jsem ráda za každou zkušenost či doporučení.

Když se mýt musíš

Já mám momentálně už rok a půl atopák na dlaních, hřbetu ruky a prstech. Opravdu ošklivý. Je to s ním jak na horské dráze, občas lepší, jindy hrozný. Tím, jak je na rukách není moc příležitostí, jak jej dostat pod kontrolu, protože ruce si člověk myje několikrát denně. Pokud to jde, minimalizuji mýdlo. A když už mýdlo použiji, díky prasklinám mne vždycky v první okamžik ruce hrozně pálí. A je celkem jedno, zda je nebo není přírodní. Ovšem po umytí ten rozdíl je znatelný hned. Po přírodních mýdlech mne kůže nepne a netahá, nebo alespoň ne hned či extrémně. Ruce si samozřejmě vždy hned promažu (nejlépe se mi na toto promazávání osvědčilo čisté bambucké máslo), ale po použití přírodních mýdel není moje kůže podrážděná a nesvědí.
Pokud by vás to zajímalo, tak nyní střídám konopné mýdlo, ovesné a mýdlo s měsíčkem. Tato mýdla navíc můžete použít i na vlasy. Nejsem úplný nadšenec to tuhých „šamponů“, ale mýdla střídám s přírodním šamponem a jsem spokojená. Obecně se mi osvědčilo mít dva nebo tři produkty, které mi vyhovují a střídat je.mýdla

Garden carrier

Nu a upřímně vám musím říci, že jsem zatím vyzkoušela dvě značky mýdel a to Manna mýdlo a Almara soap. A popravdě musím napsat, že mezi značkami nevidím rozdíl, záleží na typu mýdla (a jeho složení). Prostě pocitově po umytí se cítím u obou značek stejně dobře, takže se u mne na poličce pravidelně objevují oboje. Teď zrovna mojí poličku okupuje Almara soup. Tahle mýdla sice můžete sehnat kdekoliv, já ho mám z obchůdku Garden carrier, který je etický, ekologický, udržitelný a podporuje především českou poctivou výrobu. Snaží se o recyklaci a udržitelnou módu a nabídnout (nejen) maminkám a jejich miminkům to nejlepší, co hledají a co splňuje tyto ideály. Nadšení zakladatelky Niny je mi silně sympatické. Je to zvláštní, ale s dětmi začínám přemýšlet mnohem víc, koho svou potřebou „něco mít“ podpořím. A Garden carrier prostě za podporu stojí. Můžete se přesvědčit na vlastní oči v nově otevřeném obchůdku v Praze v Bělehradské 36 a třeba rovnou nějaké to přírodní mýdlo vyzkoušet.