Námi všemi milované Lego Duplo

Já i můj muž jsme velcí příznivci Lega. Manžel se švagrem s ním vyrostli. Od rána do večera z něho něco stavěli, měli ho tolik, že jím zabrali celý obývací pokoj. Já se sestrou jsme si hrály spíše s barbínami a panenkami, ale Lego i Lego Duplo (když jsme byly ještě úplně malé a roztomilé) jsme doma taky měly a bavilo nás. Bylo tedy naprosto jasné, že naše děti budou jednou Legem také obklopeni. Loni dostal Žíža od Ježíška první dvě sady Dupla, k svátku pak velkou krabici se základními kostkami. Letos o Vánoce dostal Duplo skoro od všech Ježíšků, od kterých mohl. A patří to opravdu mezi ty nejlepší dárky a nejlepší hračky.duploKdyž si tak vzpomenu na naše hraní si s touto stavebnicí, nikdy nás moc nebavilo stavět dle návodu a radši jsme vymýšlely spoustu možností, co z kostek poskládat. Snažily jsme se naši fantazii zhmotnit. Stejné dojmy má i manžel. Měli hromadu stavebnic, hasiče, policii atd. a vždy si stavěli vlastní komplexy, vlastní stavby.
Lego6Jsem přesvědčena, že Lego je tedy hračka posilující kreativitu. Jelikož jsem žena  zvídavá, snažila jsem se si o Legu dohledat co nejvíce informací. Jak moc mne překvapil výzkum psychologů, kteří tvrdí, že Lego zabíjí dětskou fantazii. V tom výzkumu ovšem psali o tom, že fantazii zabíjí skládání kostek dle předem daného návodu. Uf. Tak pokud bude Žíža po nás, tak dle návodu to složíme my a on to rozebere a postaví dle sebe. Takže pokud kupujete Lego proto, aby rozvíjelo dětskou fantazii, vyhněte se tématickým celkům, které „nutí“ plynout představivost jen jedním směrem.

Kam s ním?

U nás doma jsou teď všude po bytě „rozsety“ kostičky Dupla. Žíža skládá a skládá všude. Nyní i začíná pojmenovávat barvy. Nosí mi do kuchyně kostičky a vyjmenovává barvy, které má zrovna v náručí. Duplo ovšem baví nejen jeho, ale i nás. Hrát si s Žížou a s Duplem je zábava. Stavíme si spolu různé věže, tunely, vozíme panáčky v autě a ve vlaku.
Budeme se teď stěhovat do nového bytu a tak vymýšlíme, jak naučit malého uklízet si hračky tam, kam patří a aby měly nějaký řád.

A právě na Lego Duplo jsme to vyřešili naprosto stylově. Duplo uklízíme do krabic Lego Storage. Jde vlastně o hodně velké kostky Lega, které mají v sobě úložný prostor. Dají se na sebe skládat jako klasické Lego, takže je s nimi i velká zábava. Pořídili jsme zatím dvě, ale budeme muset dokoupit další. Nějak jsem podcenila naše Duplo zásoby.lego1Za sebe Lego Duplo doporučuji, vytkla bych jim jen dvě věci. Tou první je vyšší cena (ale možná je to dobře, jinak bychom doma byli zastavěni milionem kostiček). Tou druhou je ta nesmírná bolest, když na jednu zatoulanou kostičku došlápnete. Tohle přeji zažít každé návštěvě, aby mne pak mohli politovat s soucítit se mnou. 🙂 A proto nosím speciální triko, aby to příchozí návštěvě už ve dveřích bylo jasné.Lego4A co je vlastně Lego?
Myslím, že Lego není třeba představovat, ale tak trochu ve zkratce, oč jde. Lego je značka malých kostiček, které lze libovolně skládat dohromady. Základní kostky mají tvar kvádrů různých velikostí. Jsou doplněny minifigurkami a různými kompatibilními doplňkovými komponenty.
Lego Duplo je Lego, jen kostky a komponenty jsou větší a tím pádem přizpůsobeny ručkám dětem již od doporučovaného věku 1,5 roku.
Naše Lega