Skrytá kapsička

08 (15)neboli kapsička skrytá v látce.
Tahle kapsička je velmi jednoduchá, až mne to překvapilo. Než se do ní ale pustíte, musíte vědět pár důležitých věcí.
Šířka látky kapsičky by měla být o 8cm delší než zip (jsou započítány 2cm na švy). Chcete-li mít v kabelce kapsu (délku zipu) 10cm širokou, musíte si střihnout šířku látky 18cm.
Výšku látky kapsičky zase zjistíte tak, že si k vámi zvolené hloubce kapsy (od zipu dolů) přičtete 5cm a vynásobíte dvěma. Chcete-li tedy ušít kapsu hlubokou 15 cm, střihnete výšku látky 40cm nebo lze ušít ze dvou dílů výšky 21cm.
Kapsička se k látce šije PŘEDTÍM, než se taška sestaví, pokud podšívku zpevňujete výztuží, nejprve podšívku vyztužíme, poté ušijeme kapsu.

 

K šití kapsy bude potřeba:
Zip odpovídající potřebné délce
Látka potřebných rozměrů
Pravítko
Páráček
Křídu na textil nebo samomizící fix
Patku na šití zipu
Jehlu na ruční šití
 
A nyní k samotnému postupu
  1. Délka zipu – pokud máte zip delší, než je chtěná šířka kapsy, ustřihněte jej na straně jezdce (tedy tam, kde je jezdec, když je zip zavřený). Počítejte s přídavkem na švy 2cm.
  2. Vezměte jehlu a nit a sešite konce zipu na straně jezdce k sobě (tam, co jste zip odstřihli) a to i když jste zip nezkracovali. Docílíte tím toho, že když zip zapnete, nevypadne vám jezdec. Nemusíte mít barevně ladící nit ani se snažit přišít konce k sobě nějak úhledně, schová se to pod podšívku (viz obr.1).

   Obr.1

   Obr.1

  3. Nyní si udělejte otvor na zip. Vezměte látku na kapsičku a nakreslete na ni obdélník 1cm vysoký a dlouhý dle vámi zvolené délky zipu (chcete např. zip dlouhý 10cm, máte jej tedy ustřižený na 12cm, obdélník bude 1x10cm). Obdélník bude otvorem pro zip a musí být min. 5cm od horního okraje látky na kapsu. Obdélník je na obrázku znázorněn červeně (viz obr.2). Poté nakreslete do rohů obdélníku „véčka“ a v půli vodorovnou linku (viz obr.2). Pokud máte na kapsu střižené dvě poloviční látky, používáme pouze jednu látku.

   Obr.2

   Obr.2

  4. Přiložte látku kapsičky s obdélníkem k látce podšívky lícem k sobě. Látku kapsičky vložte tam, kde budete kapsu chtít (já ji umístila do horní části do středu), minimálně však 7cm dolů od horního okraje podšívky. Přišpendlete látky k sobě. Nyní prošijte obdélník – nakreslený červenou linkou, prostřední linku a „véčka“ neprošívejte.

  5. Prostřihněte otvor na zip – pomocí páráčku udělejte do střední linky otvor, aby se do něj vešli nůžky a prostřihněte (viz.obr.3) celou střední linku včetně „véček“, ty ale neprosříhávejte až ke švům.

   Obr.3

   Obr.3

  6. Protáhněte látku otvorem.

   Obr.4

   Obr.4

  7. Urovnejte a přežehlete otvor.

   Obr.5

   Obr.5

  8. Přišijte zip k látce – přiložte zip k látce tak, aby strana zipu s jezdcem byla na straně podšívky. Přišpendle zip rovnoměrně k otvoru a poté pomocí patky na šití zipů přišijte zip dokola 2mm od okraje obdélníku (obr.6).

   Obr.6

   Obr.6

  9. Sestavte zbytek kapsy – pokud šijete z jednoho dílu látky, tak látku pouze přehněte a přišijte boky a vršek k sobě (obr.7). Pokud šijete ze dvou dílů látky, přiložte druhou látku kapsy k první a přišijte ze všech 4 stran. V obou případe POZOR ať nepřišijete i podšívku! Přišíváme z rubové strany podšívky 1cm od okraje látky kapsičky (obr.7). Tímto je skrytá kapsa hotová (obr.8).
Obr.7

Obr.7

Obr.8

Obr.8

Skrytou kapsu lze přišít nejen do podšívky, ale i do vnější strany tašky.
Doufám, že dle návodu zvládnete kapsu hravě ušít.

razítko

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email

Líbilo? Pak děkuji za sdílení 🙂