Ty máš ale náladu!

propreDSC_8008BCelkem běžná věta. Ale co je to ta nálada? Žíža už je ve věku, kdy většinu věcí a souvislostí chápe, je zvídavý a zajímá ho i to, jak se máme.  „Maminko, je dobže tebe?“, „Odinka je veselá!“, „To mě bolí.“ a tak podobně. Jak usnadnit dětem pochopení nálad a emocí? Nejlépe hrou, to je jasné.
Po hře My Mood Memo od Plan Toys jsem pokukovala už dlouho. Líbí se mi, jak je jednoduše udělaná, dle barev a výrazu obličejíků přiřazujete nálady. Veselé i ty smutné. Obávala jsem se toho, aby to Žížu vůbec bavilo, protože mi to přijde takové moc „výukové“. Kupodivu Žížu to velmi baví a hned během prvního dne se naučil polovinu emocí. Sice je neumí stále pojmenovat, ale přesně popíše situaci, kdy této emoce docílíte.proprenalady1A tohle je ta nejtěžší část hry. Pojmenovat emoci zvládne každý, ale vysvětlit ji, to byl oříšek. Dobře, když je někdo veselý, to jistě popíšete snadno, ale jak téměř tříletému dítěti vysvětlit emoci „spokojen sám se sebou“? No, zvládla jsem to, ale zapotila jsem se. Při vysvětlování emocí jsem se také poctivě tvářila tak, jak si daná emoce zasluhuje. No dobrá, trochu jsem i přehrávala. Ale Žížu to očividně velmi bavilo, občas za mnou s nějakým tím emočním žetonem přijde a řekne „udělej tohle“. A já se musím zase začít přetvařovat do požadované emoce a mé dítě se při tom chytá za břicho. Zajímavé, že nejčastěji přinese toho nejnaštvanějšího. Už z toho přehrávaného mračení mám hlubokou vrásku na čele!proprenalady2Doma teď přiřazujeme a komentujeme. Přiřazujeme nejen emoci k emoci, ale také barvu k barvě, takže trénujeme i to. Pokud by vás nebavilo komentovat jen emoce, můžete si zahrát pexeso. Každý žeton je zde dvakrát, takže hře nic nebrání.
Hra obsahuje hrací desku s emocemi v barevném poli, barvy odpovídají barvě emoce na žetonu, takže hru zvládnou i děti mladší doporučovaným minimálním dvěma letům, mohou přiřazovat barvy, později emoce.proprenalady3Žetony jsou krásně hladké a díky svému tvaru se při pexesu snadno otáčí, což ocení malé a nemotorné ruce našich nejmenších.
Firma Plan toys je známá tím, že vyrábí ekologické hračky bez produkce odpadu, získává od zemědělců kaučukovníky, které již neprodukují latex, využívá biomasy a solární energie, obaly vyrábí z recyklovaného papíru, barvy jsou na vodní bázi bez olova a těžkých kovů, lepidlo neobsahuje formaldehyd. Hračky jsou dokonale zpracované a krásné. Právě proto je mi tato firma tak sympatická.

razítko

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email

Líbilo? Pak děkuji za sdílení 🙂