Jak jsem si koupila šáchor a co bylo dál

šáchor

Ono se řekne „kup si šáchor, je to skvělá alternativa ořechů“. Jenže kde to sehnat? Úplně prapůvodně jsem sháněla šáchorovou mouku. A to jen proto, že se blíží Vánoce a mne jako dost zamrzlo, že kvůli eliminační dietě přijdu o dva druhy vánočního cukroví. O medvědí pracny  a vanilkové rohlíčky. Ono teda přijdu o víc druhů cukroví, ale pracny a rohlíčky jsou prostě úplně nejvíc nejlepší a bylo mi z toho fakt smutno. Umím nahradit pšeničnou mouku, mléko, máslo i vejce. Ale ořechy a mandle? Nevím sice, zda Růžence vadí, ale za to jistě vím, že do Vánoc to otestovat nestihnu. A pak jsme narazila na alternativu – šáchorovou mouku.

 

Jenže v naší zemi není momentálně k sehnání (tedy e-shop, na který jsem dostala tip ji naskladňovat nebude a jinde jsem nic nenašla). Zklamání. Veliké. Už už tu byla naděje. Naděje na alespoň trochu pěkný Vánoce (když jako bramborový salát nepůjde, kapr asi taky ne a rybí polévka? Sotva). Ale prohledala jsem web. A zjistila spoustu zajímavostí. Třeba že šáchor je známý také jako zemské mandle, čufa, gomi nebo tygří ořechy. Celá nadšená, že alespoň tohle je sehnatelné jsem vyrazila do města do našeho biokrámku (díky za to, že i tady v našem městě tohle máme). A byly tam! Tygří ořechy! Jupí! Hned jsem jich pár popadla a mazala domů, zkusit vymyslet alternativu mého oblíbeného cukroví. A doufat, že bude alespoň trochu dobré.

Naštěstí to dopadlo skvěle

Takže recepty budou v následujících dnech zveřejněny. Jinak tygří ořechy jsou moc dobrý. Chutnají opravdu téměř stejně jako lískové oříšky. Jen jsou trochu tvrdší než oříšky, namlít jsem je musela v robotu, s ručním mlýnkem jsem neměla šanci. Tedy spíš by mi to trvalo věčně.Takže pokud máte alergii na ořechy, tak tohle je opravdu skvělá alternativa. Ochutnala jsem je i namočené ve vodě a je to opravdu mňamka.

šáchor

Nu a když už jsem byla v bioobchůdku, tak jsem si tam rovnou koupila dáreček pod stromeček 😀 Khádí šampon. Jsem na něj moc zvědavá, s barvou jsem byla spokojená, tak doufám, že tenhle vegan šampon bude taky super. Znáte? Máte zkušenosti?

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email

Líbilo? Pak děkuji za sdílení 🙂